Taramayı geç
Güncelleme: 16:33 TSİ 09 Nisan. 2009 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

Hz. Muhammed karikatürleri satışta

Büyük tepki toplayan ‘karikatür krizi’ farklı bir boyut kazandı. Karikatürlerden birinin bin adet kopyası Danimarka’da satışa çıkarıldı. Çizeri Westergaard, geçen yıl 26 yeni karikatür üzerinde çalıştığını ve artık saklanmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

73 yaşındaki karikatürist Kurt Westergaard, 2005 yılında Danimarka'nın Jyllands-Posten gazetesi için çizdiği 12 karikatür ile İslam aleminin tepkisini üzerine çekmiş, 2007 yılının sonuna doğru aldığı ölüm tehditlerinin de etkisiyle kamuoyundan saklanmaya başlamıştı.
NTV
Güncelleme: 16:33 TSİ 09 Nisan. 2009 Perşembe

Hazreti Muhammed'e hakaret edilen karikatürlerden birinin kopyaları Danimarka'da satışa çıkarıldı.

Danimarka Özgür Basın Derneği, Hazreti Muhammed'e hakaret edilen 12 karikatürlerden, Hazreti Muhammed'i arkasında bir bomba fitili olan türbanla resmeden karikatürün bin adet kopyasını, karikatürist Kurt Westergaard’in imzasıyla 1400 Danimarka kronuna yani yaklaşık 400 liraya satışa çıkarıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, her bir karikatürün Westergaard'ın kendisi tarafından numaralandırıldığı ve ıslak imzasının atıldığı belirtildi.

Haberin devamı ↓
reklam

Westergaard ve Danimarka'lı diğer karikatüristlerin Hz. Muhammed'e hakaret içeren 12 karikatürü, ilk kez Danimarka'da 2005 yılının Eylül ayında Jyllands-Posten adlı gazetede, ardından başka ülkelerde yayınlanmıştı. Bunun üzerine İslam dünyasında protesto gösterileri düzenlenmişti.

Dönemin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, bu konunun ifade özgürlüğü kapsamına girdiğini iddia ederek, karikatürlerden Danimarka Hükümeti’nin sorumlu tutulamayacağını söylemişti.

2007 yılının son günlerinde aldığı tehditlerden dolayı insanlardan saklanmaya başlayan Westergaard, 2008 Kasım ayında, Copanhagen Post gazetesine verdiği röportajda konuyu ve yankılarını resmeden 26 yeni karikatür üzerinde çalıştığını ve artık saklanmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl, Westergaard'ı öldürme planları yaptıkları suçlamasıyla iki Tunus'lu Danimarka vatandaşı tutuklanmış, ancak yargılanmadan sınırdışı edilmişti.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam