Taramayı geç
Güncelleme: 09:19 TSİ 05 Kasım. 2009 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

Her binanın bir kimliği olacak!

Ev sahibi ya da kiracı olmak farketmez, iki tarafında artık dikkat etmesi gereken ortak bir nokta var: "Enerji Kimlik Belgesi"... Özellikle "yüklü fatura ödemek istemeyenler" için şart! Peki nedir bu belge ve ne işe yarar?

ntvmsnbc
Güncelleme: 09:19 TSİ 05 Kasım. 2009 Perşembe

Göksun Kök

E- posta
İSTANBUL - Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 1 yıl önce çıkardığı "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği", 5 Aralık 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor. Buna göre; yeni yapılacak binalar yönetmeliğe uygun olarak projelendirilecek, ısı yalıtımı olup olmadığı denetlenecek ve limitli yıllık enerji tüketimi miktarına göre ''Enerji Kimlik Belgesi''ne sahip olacak.

"Enerji tapusu" diye de nitelendirilebilen bu belge, 'oturduğunuz evin senelik aydınlatma da dâhil ne kadar enerji harcadığını' gösteriyor. Eğer siz ev sahibi olarak duvarlarınızı izole eder, camları çift cam yaptırır ve gerekli düzenlemeleri yerine getirirseniz ilgili yasal otoriteye gidip, enerji kimliğinizi yükseltmeyi talep ettirebilirsiniz.

Belge, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor. Konutların yıllık enerji ihtiyacı hesaplanıyor. Bunun için konutun ısıtılması, soğutulması, sıhhi sıcak su üretimi ve aydınlatma için kullanılan enerji miktarı dikkate alınıyor.

Haberin devamı ↓
reklam

Belge kapsamında konutlar A’dan G’ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı; tasarruflu ve SEG (Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) emisyonu düşük konutları, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek kapsıyor.

Bu belge, toplam kullanım alanı bin metrekare ve üzerinde olan ve işletmeye alınan yeni binalar için geçerli olacak. Mevcut binalara sisteme dahil olmaları için 10 yıl süre tanınacak.

Enerji Kimlik Belgesi’nin uygulanmaması veya şikayet konusu olması halinde bina sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

Yalıtım sayesinde binaların ısıtma ve soğutma tüketiminde yüzde 50 oranında bir azalma söz konusu. Bu da her ay ödediğiniz elektrik ve doğalgaz faturalarının ciddi anlamda azalması demek.

İSTERSENİZ KREDİ KULLANIN!
Mantolama işlemi yaptırmak isteyen ancak yeterli bütçesi bulunmayanlar için bankalar çeşitli kampanyalar sunuyor. Bunlardan biri Şekerbank’ın İZODER ile yürüttüğü, düşük faizli yalıtım kredi sağlayan "EKOKredi", diğeri ise TOBB’un Halkbank ile ortaklaşa çalışması olan "Evini Yenile Türkiye" kampanyası...

Yapı malzemeleri sektöründen 83 firmanın destek veridiği "Evini Yenile Türkiye" kampanyası kapsamında uygulanan faiz oranları yüzde 0,33 ile yüzde 1,05 arasında değişiyor. Halkbank, üye bayilerden alışveriş yapan müşterilere herhangi bir masraf veya komisyon almadan yüzde 0,63 faiz oranı ile kredi imkânı sunuyor. Ayrıca tercihe göre sadece yüzde 2 masraflı yüzde 0,33 faiz oranı ile kredi de uygulayabiliyor.

"EKOkredi"de ise ilk 4 aya kadar ödemesiz ve 3 ay taksitli olmak üzere iki ayrı ödeme seçeneği bulunuyor. Ticari işletmeler için de 8 yıla varan vade ve 2 yıla kadar geri ödemesiz seçenekler mevcut.

İDEAL BİNA STANDARTI NEDİR? BU UYGULAMA NE KADAR MALİYET GEREKTİRİR?
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, binaların enerji tüketimi ve ısı yalıtımı ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

- Isı yalıtımı nedir ve binaya nasıl bir yarar sağlar?
Yaşadığımız binalarda iç ortam konfor şartlarını sağlayabilmek için kışın ısıtma, yazın soğutma yaparak ideal ısı ve nem ortamını sağlamayı amaçlıyoruz. Isı yalıtımı ile binanın ısı kaybeden yapı bileşenleri (çatıları, duvarları, döşemeleri, pencereleri vb.) ısı kayıplarına karşı korunarak, minimum enerji harcaması ile iç ortam konfor şartları sağlamaya çalışılıyor.

Isı yalıtımı sanıldığı gibi sadece kışın binaların soğuktan korunması ve ısıtma enerjisinden tasarruf amaçlı değil, yazın da mekanlarımızı serinletmek amacı ile kullandığımız klima enerjisinden de tasarruf sağlıyor. Isı yalıtımı; sağlıklı yaşam koşullarının yaratılması, yakıt tüketimlerini azaltarak tüketicilerin düşük yakıt masrafları ile ısıtma ve soğutma yapabilmesi ve dolayısıyla hava kirliliğinin de azaltılmasını sağlıyor. Böylelikle harcanan enerjiden ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanıyor ve fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan sera gazı salınımı da aynı oranda düşürülmüş oluyor.

Ayrıca ısı yalıtımı nemden kaynaklanan küf, leke, mantar, kötü koku oluşumunu önleyerek sağlıklı ve konforlu yaşam alanları yaratıyor. Çünkü binalardaki bu sorunlar ciddi hastalıkların habercisi… Isı yalıtımı binanın taşıyıcı sistemini korozyona karşı koruduğu için binanın depreme karşı güvenliğini de artırıyor.

DEVAMI
1 | 2 | 3 | 4 | Sonraki >
Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam