Taramayı geç
Güncelleme: 15:14 TSİ 06 Ocak. 2010 Çarşamba
Sponsor: 
Paylaş

Kayıp şehir El Dorado bulundu mu?

Bilim adamları kayıp şehir El Dorado'nun kalıntılarını Amazon Havzası'nda bulunduğunu iddia etti.

ntvmsnbc
Güncelleme: 15:14 TSİ 06 Ocak. 2010 Çarşamba

LONDRA - Amazon Havzası'nda araştırmalar yapan bilim adamları çok geniş bir alana yayılmış dev höyüklerin kayıp şehir El Dorado'nun kalıntıları olduğunu savunuyor.

Amazonlar'daki şehrin kalelerinde dev hazinelerin gömülü olduğu efsanesi yüzyıllardır birçok maceracının ve kaşifin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. İspanyol denizciler bu hazinelere ulaşmak için yağmur ormanlarının derinliklerine yaptıkları seferlerde, Azteklere ve İnkalara rakip kayıp bir medeniyet bulacaklarına inandılar.

Uydu fotoğraflarıyla ortaya konan ve Brezilya toprakları içinde, Bolivya sınırı yakınlarında bulunan 200 adet dev geometrik şekil ise uzmanlara göre bu anlatılanların efsane değil gerçek olduğuna işaret ediyor. Daha önceleri Amazon'daki zor koşulların böyle bir şehrin kurulmasına izin vermeyeceği söylenmişti.

Haberin devamı ↓
reklam

Guardian gazetesinin haberine göre, 250 kilometre çapında bir alana yayılan çemberler ve diğer geometrik şekiller Kristof Kolomb, Amerika kıtasına ayak basmadan çok önce MS 200 yılında yapıldı. Bu şekiller sokakların ve çeşitli yapıların varlığını gösteriyor.

Araştırmayı yayımlayan Antiquity dergisi, tarım yapmak için orman arazisinde ağaçların kesilmesiyle ortaya çıkan yapıların “Kolomb öncesi döneme ait sofistike bir toplum”a ait olduğunu belirtiyor.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam