Taramayı geç
Güncelleme: 22:50 TSİ 15 Ocak. 2010 Cuma
Paylaş

Süper Lig için 321 milyon dolar

Süper Lig'in yayın hakları 321 milyon dolar bedelle 4 yıllığına daha Digiturk'te kalırken B Paketinin sahibi TRT oldu. A Paketi için 320 milyon 950 bin dolara kadar çıkan ancak çekilmeye karar veren Türk Telekom, C Paketi için tek teklifi sunarak mobil hakları kazandı.

  Video: Futbol yayın ihalesi
  Video: Futbol yayın ihalesi
  Video: Futbol yayın ihalesi
  Video: Futbol yayın ihalesi
  Video: Özel Röportaj
  Video: Futbol yayın ihalesi
  Video: Futbol yayın ihalesi
NTV Spor
Güncelleme: 22:50 TSİ 15 Ocak. 2010 Cuma

İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig ve TFF 1. Lig 2010-14 sezonları 'Medya Hakları İhalesi' gerçekleştirildi. Süper Lig yayın hakları 321 milyon dolara Digiturk'ün olurken B Paketi yani 1. Lig haklarını TRT, C Paketi yani mobil hakları da Türk Telekom kazandı.

NEFES KESEN BİR İHALE GERÇEKLEŞTİ
İstinye'deki Futbol Federasyonu binasında gerçekleştirilen ihale, tekliflerin kapalı zarf içerisinde TFF Medya Hakları İhale Komisyonu ve notere teslim edilmesinin ardından gerekli incelemelerin tamamlanması ile başladı.

Haberin devamı ↓
reklam

Süper Lig yayın haklarını kapsayan A paketi için iki, 1. Lig'i kapsayan B paketi için 1, mobil hakları içeren C paketi için de 1 teklif geldi.

A paketine Türk Telekom ilk olarak 215 milyon dolar, Digiturk ise 220 milyon dolar teklif etti. Açık artırmada artırım payı en az 50 bin dolar olarak belirlendi. İki firma arasında kıyasıya bir rekabete sahne olan açık artırma sonunda Süper Lig hakları 321 milyon dolara 4 yıllığına Digiturk'te kaldı.

SÜPER LİG 321 MİLYON DOLAR
214 milyon 300 bin ABD doları muhammen bedelle başlayan A Paketi ihalesinde Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi 215, Dijital Platform İletişim Hizmetleri Anonim Şirketi 220 milyon ABD doları teklif verdi. Bunun ardından açık artırma şeklinde gerçekleşen ikinci tura geçildi. Açık artırma, Dijital Platform İletişim Hizmetleri'nin 220 milyon dolarlık teklifi üzerinden başladı ve 3.5 saat sürdü. Kıran kırana geçen ihaleyi, 321 milyon dolarlık teklifle Dijital Platform İletişim Hizmetleri A.Ş. kazandı.

A PAKETİNİN KAPSAMI
Yayın Hakkı Sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig müsabakalarından her hafta en az 4 (dört) adedini yurtiçine şifreli ve canlı olarak yayınlamak zorunda. Yayın Hakkı Sahibi'nin bu hakkı münhasır. Yayın Hakkı Sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV / Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir. Yayın Hakkı Sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değil. Yayın Hakkı Sahibi, ihale dönemi süresince TFF Süper Lig'e ait "İsim Sponsorluk Hakkı"nı ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

B PAKETİ TRT'NİN
Süper Lig'in geniş ve kısa özetleri ile TFF 1. Lig'in canlı yayınını şifresiz olarak içeren B Paketi için sadece 1 teklif verildi. TRT, 40 milyon 210 bin dolarlık teklifiyle B Paketi ihalesini kazandı. B Paketi'nin kapsamı şöyle:

Yayın Hakkı Sahibi, ihale dönemi süresince TFF 1. Lig müsabakalarından her hafta en az 3 (üç) adedini yurtiçine canlı, şifreli veya şifresiz olarak yayınlamak zorunda. Yayın Hakkı Sahibi'nin bu hakkı münhasır. Yayın Hakkı Sahibi, bu hakkı kullanırken gerçekleştireceği görsel ve işitsel yayınlarını karasal vericiler, kablo, uydu, IPTV / Internet (Web) TV, 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden yapabilir. Yayın Hakkı Sahibi bu hakkın kullanımı açısından herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi değildir. Yayın Hakkı Sahibi, ihale dönemi süresince TFF 1. Lig'e ait "İsim Sponsorluk Hakkı"nı ve bu hak kapsamında bulunan sair hakları kendisi kullanabilir veya 3. şahıslara devredebilir.

C PAKETİ TÜRK TELEKOM'UN
Süper Lig ve TFF 1. Lig'in mobil haklarını içeren C Paketi için de tek teklif verildi. İhaleyi, 13 milyon 500 bin dolarlık teklifiyle Türk Telekomünikasyon A.Ş kazandı. C Paketi'nin kapsamında şu hükümler bulunuyor:

Yayın Hakkı Sahibi, ihale dönemi süresince tüm TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının Haber Amaçlı Görüntülerini 3G mobil telefon şebekeleri üzerinden münhasıran yayınlayabilecek veya yayınlatabilecek. Söz konusu Haber Amaçlı Görüntüler herhangi bir sayı sınırlamasına tabi olmaksızın ve canlı yayınlanan müsabakaların tamamlanmasının üzerinden 45 (kırkbeş) dakika geçtikten sonra yayınlanabilir. Haber Amaçlı Görüntülerin mobil iletişim operatörleri dışındaki üçüncü kişilere devri mümkün değildir.

AÇIK ARTIRMA ŞU ŞEKİLDE GELİŞTİ:
Telekom: 221 milyon dolar
Digiturk: 222 milyon dolar
Telekom: 224 milyon dolar
Digiturk: 225 milyon dolar
Telekom: 228 milyon dolar
Digiturk: 229 milyon dolar
Telekom: 232 milyon dolar
Digiturk: 233 milyon dolar
Telekom mola aldı, 236 milyon dolar teklif etti
Digiturk: 237 milyon dolar
Telekom: 240 milyon dolar
Digiturk: 241 milyon dolar
Telekom: 244 milyon dolar
Digiturk: 245 milyon dolar
Telekom: 248 milyon dolar
Digiturk: 249 milyon dolar
Telekom: 252 milyon dolar
Digiturk: 253 milyon dolar
Telekom: 254 milyon dolar
Digiturk: 258 milyon dolar
Telekom: 259 milyon dolar
Digiturk: 263 milyon dolar
Telekom: 264 milyon dolar
Digiturk: 268 milyon dolar

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam