Taramayı geç
Güncelleme: 19:25 TSİ 07 Şubat. 2010 Pazar
Sponsor: 
Paylaş

Yağmur İzmir'e boşaldı

Yoğun yağış kent merkezide dahil birçok yerde hayatı olumsuz etkiledi. Rögarlar taştı, araçlar mahsur kaldı, trafik aksadı. Belediyeden 'doğal afet' ve yağışın devam edeceği açıklaması geldi.

AA
Güncelleme: 19:25 TSİ 07 Şubat. 2010 Pazar

İZMİR - İzmir'de, aralıksız süren yağış nedeniyle yollarda oluşan su birikintileri, vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Kent genelinde yaşamı olumsuz etkileyen yağmur nedeniyle, Konak, Bornova ve Karşıyaka ilçelerindeki yollarda hem yayalar hem de araçlardaki vatandaşlar sıkıntılı anlar yaşadı.

Alsancak'tan Çınarlı'ya giden yolda da su birikintileri nedeniyle bazı araçlar arızalanarak yolda kaldı ve trafiğin akışını da olumsuz etkiledi. Trafik polisi, Şehitler Caddesi'nden Çınarlı'ya çıkan yolda su seviyesinin aşırı yükselmesi nedeniyle yüksek olmayan araçların yola girişini engelledi.

Haberin devamı ↓
reklam

Cadde üzerindeki Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş Arızalar Servisi binasının bahçesi de su altında kaldı.

YAĞIŞ İLÇELERDE DE ETKİLİ OLDU
Akşam saatlerinde başlayan ve gün boyu devam eden sağanak nedeniyle Seferihisar ilçesinde bir dere taştı, 40 ev ve iş yerini su bastı.

Ulamış Mahallesi'nde, Ulamış Barajı'nı besleyen dere, şiddetli yağmur nedeniyle taştı. Mahalledeki bazı ev ve iş yerlerine su doldu.

Seferihisar-Sığacık yolu bir süreliğine trafiğe kapandı. Seferihisar'a bağlı dağ köylerinden Beyler'e ulaşımı sağlayan Beyler Köprüsü'nün büyük bölümü çöktü.

Foça ilçesindeki Kalyoncu Tersanesi yağış nedeniyle su altında kaldı, birçok ev ve iş yerini su bastı.

POLİSLERİN ZOR ANLARI
Mersinli semti de yağışlardan olumsuz etkilendi. Semtteki bazı sokaklarda biriken sular kaldırım seviyesini aşarken, bazı vatandaşların su baskınına karşı evlerinin girişine kum torbaları koyduğu, bazı sokak girişlerinin de vatandaşlarca çeşitli barikatlarla kapatıldığı gözlendi.

Mersinli'deki Motosikletli Polis Timler Amirliği'nin bahçesi de su altında kaldı.

Bölgede bazı rögarlar taşarken, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı Arama Kurtarma Sağlık ekipleri de suların tahliyesi için çalıştı.

Karşıyaka'nın Bostanlı semtinde de iş yeri sahiplerinin su baskınlarına karşı tedbir aldığı dikkati çekti. Dükkanları önünde kum torbalarını hazır bulunduran iş yeri sahipleri, ayrıca kendi imkanları ile bahçelerine biriken suları tahliye etti.

BELEDİYE: DOĞAL AFET
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kentte yağıştan dolayı çok ciddi bir doğal afet yaşandığını bildirdi.

Belediye yetkilileri, dün akşamdan bu yana devam eden etkili sağanakla mücadele için İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının 180 personel, 40 araç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (İZSU) 120 personel, 35 araçla, Belediye Fen İşleri ile İzbeton Genel Müdürlüğü'nün de tüm personeliyle il ve ilçelerde su baskınına uğrayan ev ve iş yerlerinde çalışma yaptığını belirtti.

Yetkililer şunları kaydetti:  ''Dün akşamdan bu yana İzmir ve ilçelerinde yer yer metrekareye 100 kilograma ulaşan yağış düştü. Bazı yerlerde derelerin taşması sonucu ev ve iş yerlerine su doldu. Seferihisar Ulamış Barajı yakınlarındaki derenin taşması sonucu evlerinde mahsur kalan 8 kişi, belediye ekiplerince kurtarıldı. Çok ciddi bir doğal afet yaşandı. Can kaybı olmaması bunca zarar ziyana rağmen sevindirici.''

METREKAREYE 100 KG YAĞIŞ
İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri de dün saat 01.00'den bu yana kent merkezinde metrekareye 100 kilogram yağış düştüğünü ifade etti. Etkili ve kuvvetli yağışın sabah saatlerine kadar devam edeceğini, yarın gün boyu sürecek yağmurun akşam etkisini kaybedeceğini belirten yetkililer, vatandaşların tedbir almasını istedi.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam