Taramayı geç
Güncelleme: 14:24 TSİ 10 Mart. 2010 Çarşamba
Sponsor: 
Paylaş

İlk nükleer santral için G. Kore ile işbirliği

Güney Kore ile Türkiye arasında Sinop'ta nükleer santralinin kurulması için anlaşma imzalandı. Enerji Bakanı Yıldız, KEPCO ile nükleer santral yapımı anlaşmasını 3-4 ayda belirli olgunluğa getirmeyi planladıklarını söyledi.

Nükleer anlaşması imzalayan KEPCO, geçtiğimiz ay da Birleşik Arap Emerlikleri'nde açılan 20 milyar dolar değerinde 4 reaktörden oluşacak nükleer santral ihalesini kazanmıştı.
Nükleer sicili temiz!
Güney Kore, nükleer santral teknolojisinde 30 yıl içinde sıfırdan lider noktaya gelmiş bir ülke.
  Akkuyu’ da Nükleer'den kaçış
"Nükleer korkusu" göç ettiriyor
Turizm cenneti Akkuyu’ da 35 yıldır "Nükleer atom santrali kurulacak korkusu" yaşayan köylüler göç ediyor. Beldeden bir yıl içinde 700 kişi göç etti
Sorunlar bitmiyor...
Greenpeace: "Belarus hükümet kaynaklarına göre Volgodonsk nükleer santralinde arızalı parçalar bulundu."
Yarım asırlık nükleer...
Türkiye yaklaşık 50 senedir nükleer teknolojinin ülkeye getirilmesi ve faydalanılması konusunda hem bilimsel ve teknik, hem de politik sahada çalışmalar yapıyor.
Atıklar nereye?
Dünyanın nükleer atığı nereye gidiyor? Nükleer atık yönetiminde nasıl yöntemler uygulanıyor?
ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 14:24 TSİ 10 Mart. 2010 Çarşamba

İSTANBUL - Sinop'ta yapılması öngörülen nükleer santral ile ilgili Türkiye ile Güney Kore arasında ikili işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Güney Koreli KEPCO ile nükleer santral yapımına ilişkin anlaşmayı 3-4 ay içinde belirli olgunluğa getirmeyi planladıklarını söyledi.

Yıldız, Sinop'ta yapılması öngörülen nükleer santral ile ilgili Türkiye ile Güney Kore arasında ikili işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptının imza töreninde yaptığını konuşmada, "Sinop'a başka ülkelerden teklif gelmesi halinde bunu da değerlendiririz" şeklinde konuştu.

Haberin devamı ↓
reklam

Bakan Yıldız, Güney Kore'nin nükleer güç santralleri yapımıyla alakalı göstermiş olduğu 40 yıllık performansının örnek bir çalışma olduğunu vurgulayarak, Güney Kore'nin milli nükleer politikalarını önemli bir seviyeye getirdiklerini söyledi.

Yıldız, Güney Kore'nin 20 tane işletmede bulunan 8 tane de inşaat halinde bulunan ve 2020'ye kadar toplam 40'a çıkarmak istedikleri nükleer güç santralleriyle beraber, yüzde 55-57'lik bir enerji portföyünü temin etmek konusunda önemli bir nokta yakaladıklarını kaydetti.

Yıldız, ''Bizim 2020 yılına kadar en az yüzde 10'lar seviyesinde bir nükleer güç santralini yakalamış olmamız lazım. Minimum bu açıdan bu çalışmaların çok önemli olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Kore Bilgi Ekonomisi Bakan Yardımcısı Young Hak Kim de, Kore'nin ve Kore&de kamu elektrik üreten kamu şirketi KEPCO Firmasının son 30 senede nükleer santraller konusunda uzmanlaştığını söyledi. Kim, ''Bu törenden sonra Türkiye'de nükleer enerji santrali sisteminin tamamlanması için tüm gücümüzle çalışacağımıza söz veriyorum'' dedi.

İmza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, Yıldız, ''Biz en az 8-10 bin megavatlık bir nükleer güç santralinin Türkiye'de oluşmasını istiyoruz. O açıdan bu hedefimize ulaşmak için hem Akkuyu'nun, hem de Sinop'un eş zamanlı olarak çalışmalarına başlanması ve devam etmesi lazım'' şeklinde konuştu.

Yıldız, ''KEPCO'nun Türkiye'den bir ortağı olacak mı?'' sorusuna da ''Mutlaka olacaktır bunu önümüzdeki süreçte hep beraber göreceğiz'' dedi. Bakan Yardımcısı Young Hak Kim de, şu ana kadar Türkiye'de bir ortakları olmadığını söyledi.

TEKNİK ÇALIŞMA YAPILACAK
Anlaşmanın ardından teknik çalışma başlayacak, teknik çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda da iki ülke arasında daha önce Rusya ile olduğu gibi bir hükümetlerarası anlaşma imzalanacak.

Sinop'a nükleer reaktör yapımı konusunda geçtiğimiz haftalarda görüşmeler yapan ve Sinop'ta incelemelerde bulunan KEPCO, geçtiğimiz ay da Birleşik Arap Emerlikleri'nde açılan 20 milyar dolar değerinde 4 reaktörden oluşacak nükleer santral ihalesini kazanmıştı.

KEPCO'NUN GÖZDESİ TÜRKİYE
Kore'nin en büyüğü KEPCO, Asya'nın da en büyüğü olmayı hedefliyor. KEPCO hedef pazarları arasında yer alan, Karadeniz'deki nükleer santral projesi başta olmak üzere, Türkiye'de ortaklıklara da önem veriyor.

Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama AŞ, KEPCO ve SK Mühendislik ve İnşaat Şirketi ortak girişimi de Gürcistan'da santral ihalesi almışlardı.

TETAŞ tarafından geçen yıl Mart ayında ihaleye çıkarılan ve 24 Eylül 2008 tarihine kadar teklifleri alınan nükleer santral ihalesinde, şartname alan firmalara arasında KEPCO da bulunuyordu. KEPCO Başkanı ve üst yöneticisi Won-Gul Lee, 30 yılda biriktirdikleri nükleer teknoloji deneyimleriyle, bağımsız bir enerji üreticisi olarak, Türkiye'nin ilk nükleer santral inşaatı projesine katılmak istediklerini ifade etmişti.

Lee, yeni yatırımlarının artık Güney Kore dışına yansıması projeksiyonunda Türkiye'nin önemli bir rolü olduğunu söyledi.

2015 yılında cirolarını yaklaşık 55 milyar dolara çıkaracaklarını anlatan Lee, bunun yüzde 8,3'ünün, yani 4 milyar dolarının yurt dışı operasyonlarında gerçekleşmesini planladıklarını kaydetmişti.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam