Taramayı geç
Güncelleme: 14:44 TSİ 07 Nisan. 2010 Çarşamba
Sponsor: 
Paylaş

Polisin engelliyle empati günü

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün düzenlediği etkinlikte, polisler engellileri anlayabilmek ve yaşadıkları zorlukları görmek amacıyla tekerlekli sandalyelerle kısa bir yolculuk yaptı.

AA
Güncelleme: 14:44 TSİ 07 Nisan. 2010 Çarşamba

DİYARBAKIR - Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü tarafından Polis Haftası dolayısıyla Ekinciler Caddesi'nde düzenlenen etkinlikte, trafik polisleri tekerlekli sandalyelere binerek, engellilerle yol almaya çalıştı.

Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, burada yaptığı konuşmada, Polis Haftası'nda farklı bir etkinlik olmasını istediklerini, toplumun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturan engelli vatandaşları anlamak, onlarla empati yapabilmek amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Engellilere yönelik daha önce de çalıştay ve birimlerinde engelli vatandaşlarla ilişkin çok güzel çalışmalar yaptıklarını aktaran Sağlam, poliste engellilerin öncelikli olduğunu vurguladı.

Haberin devamı ↓
reklam

Eğitim çalışmalarıyla personeli engelliler konusunda bilinçlendirildiğini, polis merkezlerine ve bütün birimlerine engelli rampaları yaptırdıklarını belirten Sağlam, şunları kaydetti:

''Trafikte onları anlamayabilme amacıyla onlarla birlikte tekerlekli sandalyelere oturalım, yola çıkalım, zorluk ve sıkıntılarını görerek ne yapabiliriz değerlendirelim istedik. Onlarla kısa bir yolculuk yapacağız. Özellikle trafikteki arkadaşlarımızın onları anlayabilme adına ve vatandaşlarımıza mesaj verebilmek için yapıyoruz. Kaldırımlardaki engelli rampalarına ve engelli park yerlerine araçlar park ediliyor. Lütfen engellilerin alanları işgal edilmesin.

MOBESE görüntülerini izledim. Bir baktım ki, bir engelli vatandaşımıza bir araç vurdu, yüreğim yandı. İnsanlar yaptıkları kazalarda da engelli olabilir. Engelliler, trafikte gerekli çevikliği gösteremeyebilir. Onlara karşı dikkatli ve duyarlı olmamız lazım. Aracın süratini keselim, gerekiyorsa duralım. Onların kimseye ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamalıyız.''

Etkinlikte bindikleri tekerlekli sandalyelerle bir süre engellilere eşlik eden polislerin kaldırım rampalarında zorlandıkları görüldü. Tekerlekli sandalyeye binen polisler, engellilerin yaşadıkları sıkıntıları bu kısa yolculukta çok daha iyi anladıklarını söyledi.

Etkinliğin ardından İl Emniyet Müdürü Sağlam, 10 engelli vatandaşa tekerlekli sandalye armağan etti.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam