Taramayı geç
Güncelleme: 12:29 TSİ 12 Haziran. 2010 Cumartesi
Sponsor: 
Paylaş

Domateste 'Tuta Absoluta' kabusu

Nisan ayından beri domates üretiminde zarar yüzde 25'lerde. Gelecek yıl bu zararın boyutu, daha da artacak!   

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 12:29 TSİ 12 Haziran. 2010 Cumartesi

DEMRE - Antalya'nın Demre ilçesindeki Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran, yetkili kurumların "Tuta Absoluta" böceği konusundaki tehlikenin farkında olmadığını öne sürdü. Duran, 2007 yılında Güney Amerika'dan İspanya'ya gelen böceğin domates üretimini yüzde 60-100 arasında değişen oranlarda yok ettiğini kaydetti.        

Zararlının Demre'ye 2009 Aralık ayında geldiğini anlatan Duran, ''Özellikle Nisan ayı başından bu yana, domates üretiminde zarar yüzde 25'lerde. Gelecek yıl bu zararın boyutu, daha da artacaktır. Özellikle salkım domates üretiminde zarar yüzde 100'e ulaşacaktır. Salkım domates, Türkiye'den en çok ihraç edilen domates türüdür. Bu böcek salkımda bulunan yedi, sekiz domatesten bir veya ikisine zarar verdiği an, salkım bitmiş oluyor'' dedi.        

Fahri Duran, yetkililerin, ''Şu anda domateste tehlike yok'' dediklerine dikkati çekerek, şunları söyledi:

Haberin devamı ↓
reklam

''Şu anda gelecek sezon için fide siparişleri verilmeye başlandı. Eğer üretici yönlendirilmezse, böcekle mücadele edilmezse, gelecek sezon çok kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır. Domates üretimi, seracılığın motorudur. En çok üretimi yapılan türdür. Eğer önlem alınmaz, üretici domates üretimi yapamazsa seracılık çöker. Nasıl mücadele edilecekse, ne yapılacaksa hemen çalışmalara başlanmalı.''

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam