Taramayı geç
Güncelleme: 18:30 TSİ 06 Temmuz. 2010 Salı
Sponsor: 
Paylaş

Çöpçü robotlar iş başında

AB projesi kapsamında geliştirilen DustCart isimli robotlar, küçük kasaba ve köylerin sokaklarını kendi başlarına arşınlayıp yaşayanların çöplerini topluyor.

ntvmsnbc
Güncelleme: 18:30 TSİ 06 Temmuz. 2010 Salı

Fotoğraflarda gördüğünüz ve Jetgiller’deki hizmetçi robotları anımsatan makineler, İtalya’daki Peccioli kasabasında denenen çöpçü robotlar. AB projesi kapsamında geliştirilen DustCart isimli robotlar, küçük kasaba ve köylerin sokaklarını kendi başlarına arşınlayıp yaşayanların çöplerini topluyor.

Segway mekaniğinden yararlanılan kaide üzerinde duran robot, sadece iki tekerler üzerinde dengede kalarak gidiyor. Kamera ve sensörlerle donatılmış bulunan robotlar, yolları görerek ilerliyor, önünde çıkan engellerin etrafından dolaşıyor, önceden çağrıldığı noktalarda durup çöplerin kendisine doldurulmasını bekliyor.

Çöpçü robotun rota takibinde kablosuz internet şebekelerinden ve 3G baz istasyonlarından yararlanılıyor. Bu ağlar üzerinden bilgi ve koordinat alan robot, istendiği yerde istendiği zamanda olabiliyor, rota değiştirip başka sokaklara sapabiliyor.

Haberin devamı ↓
reklam

İtalya’daki Peccioli kasabasında 2 ay süreyle denenmesine başlayan iki robotun şimdilik planlandığı gibi görev yaptığı ve haftanın günlerine dağıtılmış olarak düzenli şekilde 100 eve hizmet verebildiği belirtiliyor.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam