Taramayı geç
Güncelleme: 18:39 TSİ 01 Ekim. 2010 Cuma
Sponsor: 
Paylaş

Vimeo sansürünü CHP mi istedi?

Yaygın internet sansürü yüzünden adı Çin, İran, Kuzey Kore gibi ülkelerle anılan Türkiye, bu kez de Vimeo'yu kapatarak şöhretini perçinledi.

ntvmsnbc
Güncelleme: 18:39 TSİ 01 Ekim. 2010 Cuma

Yaklaşık 10 bin internet sitesine erişimin yasak olduğu Türkiye, sansürcü ülkeler arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube'u 3 yıla yakın süredir 'engelleyen' Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, bu kez popüler bir başka video sitesi olan Vimeo'yu Türkiyeli kullanıcılara kapadı!

Öğleye doğru Vimeo.com adresine gidenler, artık kamuoyunun alıştığı 'tedbir' kararını gördü. Duyuru penceresinde şu ifadeler yer alıyor:

"ANKARA CBS'nin, 28/09/2010 tarih ve 2010/93921 nolu KORUMA TEDBİRİ kapsamında bu internet sitesi (vimeo.com) hakkında verdiği karar Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nca uygulanmaktadır."

Haberin devamı ↓
reklam

Kapatma kararının CHP'li bir milletvekilinin şikayeti üzerine verildiği iddia ediliyor. Öte yandan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, Facebook'ta "Kılıçdaroğlu PKK'lıdır" başlıklı grubu engelleme amacıyla siteyi kapattırmak için hukuk mücadelesini sirdürdüğü belirtiliyor.

Ancak Facebook'ta yer alan içerik kaldırılsa da, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kapama kararını uygulamadığını gerekçesiyle kurum aleyhinde CHP tarafından dava açılmış durumda.

Avukatlar, Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek'in 1 yıldan 3 yıla kadar görevi ihmalden cezalandırılmasını da talep ediyor.

Türkiye'de detaylı ve işler bir internet yasasının olmaması, içerik kontrolünün ve yaptırımların çoğu zaman dengesiz ve orantısız olmasına yol açıyor. 'İntrnet Yasası' olarak anılan mevcut 5651 sayılı yasa ise, internet yoluyla işlenen suçları çok genel olarak tanımlayan muğlak hükümlerle dolu.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam