Taramayı geç
Güncelleme: 12:03 TSİ 30 Eylül. 2010 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

Öğrenciler pil toplayacak

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) 2010-2011 eğitim öğretim yılında, öğrencilerle yaklaşık 150 ton atık pil toplayacak.

AA
Güncelleme: 12:03 TSİ 30 Eylül. 2010 Perşembe

TAP'dan yapılan yazılı açıklamada, ülke genelindeki atık piller ile akümülatörlerin toplanması konusunda Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olduğu belirtilen TAP'ın, 2010-2011 eğitim öğretim yılında öğrencilerle yaklaşık 150 ton atık pil toplamayı hedeflediği ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAP Genel Sekreteri İnci Kavuştu, Türkiye'de 7'den 70'e herkesin, gündelik hayatında mutlaka pil kullandığını ancak pilin öneminin farkında olmadığını vurguladı.

Bu sebeple TAP'ın bu yıl, atık pil toplama kampanyasında, ''Doğanın Pili Bitmesin'' sloganını seçtiğini ifade eden Kavuştu, şunları kaydetti:''Afişlerimizde de hep bu sloganı kullandık. Çünkü piller, hayatımızın bir çok yerinde bize enerji veriyor. Ama atık pilleri gelişigüzel çöpe attığımızda doğanın enerjisi, doğanın pili bitiyor. TAP olarak, topluma, insanlara pillerin ayrı toplanması gerektiğini öğretmek istiyoruz. Bu amaçla okullar arası atık pil toplama kampanyalarını bu yıl daha da genişleteceğiz. Her yıl ödüllü pil toplama yarışmalarına katılan okullarımızın sayılarını artırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl çok ciddi bir sayıya ulaştık. Bu yıl 2010-2011 eğitim öğretim döneminde birkaç şehir daha kampanyamıza ilave olacak. Bu işlerin uygulaması çok zor, çünkü diğer atıkları toplamanın maddi bir getirisi de var ama pilde bu yok! Ama yılmadan yolumuza devam edeceğiz.''

Haberin devamı ↓
reklam

Kavuştu, 2010-2011 eğitim öğretim yılında, okullara yönelik atık pil toplama kampanyalarını 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde gerçekleştirilecek ödül törenlerine yetiştirebilmek için ekim ya da kasım ayında başlatıp 2011 yılının nisan ayında tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam