Taramayı geç
Güncelleme: 15:22 TSİ 11 Ocak. 2011 Salı
Sponsor: 
Paylaş

Çin'in ilk hayalet uçağı başarıyla uçtu

Çin'in hayalet uçağı J-20'nin deneme uçuşu yapıldı. Başarılı geçen uçuş ABD Savunma Bakanı'nın Pekin ziyaretine denk geldi.

AA
Güncelleme: 15:22 TSİ 11 Ocak. 2011 Salı

PEKİN - Çin, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Pekin'i ziyaret ettiği sırada, ilk hayalet bombardıman uçağının deneme uçuşunu yaptı.

Çin'in resmi Yeni Çin haber ajansı ile Global Times gazetesinin internet sitesinin verdiği haberde, Çin'in ilk hayalet uçağı J-20'nin ilk deneme uçuşunu tamamladığı belirtilerek, uçağı ülkenin güneybatısındaki Sişuan bölgesinin üzerinde uçarken gösteren fotoğraflar yayınlandı.

Görgü tanıklarının belirttiğine göre, hayalet uçak J-20, 15 dakika süren bir uçuşun ardından sorunsuz yere indi.

Haberin devamı ↓
reklam

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei ise ülkesinin hayalet uçak programını açıkça teyit etmeden, Çin'in ordusunu modernleştirmesinin "normal" olduğunu söyledi.

Hong, "Çin ordusunu ve askeri malzemesini geliştirmesini, sadece kendi savunma, ulusal güvenlik, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma ihtiyacı temelinde yapıyor. Hiçbir ülkeyi veya özel amacı hedeflemiyor" dedi. Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hayalet uçağı F-22A'ya yanıt olarak değerlendirilen J-20 ile ilgili ilk bilgiler, son günlerde internette yer almıştı.

SADECE ABD'DE VARDI
ABD şu anda operasyonel anlamda hayalet avcı-bombardıman uçağına sahip tek ülke konumunda.

Bazı uzmanlar, ilk uçuşu Çin ile askeri ilişkileri düzeltmek için bu ülkede bulunan Amerikalı bakan Gates'in ziyaretine denk gelen iki motorlu J-20 ile ilgili olarak daha önce yaptıkları açıklamada, uçağın bazen gözardı edilen Çin'in yeni silah geliştirme kapasitesini ortaya koyduğunu belirtmişlerdi.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam