Taramayı geç
Güncelleme: 15:18 TSİ 19 Ocak. 2011 Çarşamba
Sponsor: 
Paylaş

Minik kalp 'hibrid anjiyo' ile hayata tutundu

Aort kapağındaki darlık nedeniyle ölüm riski bulunan 6 yaşındaki çocuk, Erciyes Üniversitesi'nde 'hibrid anjiyo' yöntemiyle sağlığına kavuştu.

AA
Güncelleme: 15:18 TSİ 19 Ocak. 2011 Çarşamba

KAYSERİ - Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazmi Narin, düzenlediği basın toplantısında, aort kapağında darlık bulunan 6 yaşındaki Çağla Dinç'i, doğumundan itibaren takip ettiklerini söyledi.

Aort kapağındaki darlığın, Çağla'da göğüs ağrısı ve solonum sıkıntısına neden olduğunu ve en küçük eforda nefes nefese kaldığını ifade eden Narin, şöyle devam etti:

''Hastamızın, tedavi edilememesi durumunda ölüm riski vardı. Biz bu hastamızın transkatater yöntemle, kalp kapağını genişletmek istedik. Fakat kasıktaki ana damarın çok dar ve kalpteki basınç farkının çok yüksek olması nedeniyle başarılı olamadık. Hastanın sağlığına kavuşması için girişimsel ve cerrahi yöntemle (hibrid anjiyo) kalp kapağının genişletilmesinin uygun olacağını planladık. Pediatrik kalp cerrahımızın de yardımı ile anjiyo laboratuvarımızda, çalışan kalbi göğüs kafesinden çıkardık. Kalp cerrahımız, kalbin alt ucundan girişim yapacağımız yeri bize gösterdi. Biz de iğne katater yardımı ile kalbe girip, kalp kapağını tersten geçmek suretiyle uygulamamızı gerçekleştirdik. Balonla kapağı genişlettik. Kalpte, işlemimiz öncesi 120 olan basınç farkını 30'a düşürdük. Dolayısıyla, göğsü açarak kalbi durdurmadan minimum cerrahi ile bu işlemi tamamladık. Şimdi küçük çocuğumuzun kalp kapağı genişlemiş oldu ve kalpteki sıkıntıları giderildi. Sağlığı da çok iyi.''

Haberin devamı ↓
reklam

TÜRKİYE'DE BİR İLK
Narin, hem cerrahi hem de kardiyolojik girişimsel yöntemle gerçekleştirdikleri bu operasyonun Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkati çekerek, ''Türkiye'de çocuklarda doğuştan kalp rahatsızlığı bulunma oranı yüzde 0,6-0,8. Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunan çocuklarda, bu tür aort rahatsızlığının görülme oranı ise yüzde 3-6’dır. Dolayısıyla bu yöntem bize yeni bir ufuk olacaktır. Aynı zamanda bu işlemin Türkiye’nin ilk hibrid pediatrik anjiyo laboratuarı olan ünitemizde gerçekleştirilmiş olması da gurur kaynağıdır'' diye konuştu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise ''hibrid yönetimin'' cerrah ve kardiyoloğun birlikte gerçekleştirdiği, hastaya daha az zarar veren, ölüm riski daha az olan bir girişim olduğunu anlattı.

Bu operasyonun Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, cerrahların ve kardiyologların becerisini gösterdiğini vurgulayan Öztürk, ''Eğitim, teknoloji ve bilim ilerledikçe insanlar daha kaliteli bir yaşam sürüyorlar, daha kolay ameliyatlar geçirebiliyorlar. Kardiyologlarımıza ve cerrahlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam