Taramayı geç
Güncelleme: 09:55 TSİ 10 Şubat. 2011 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

Twitter mesajı kamu malı

İngiltere'de yetkili kurum, sosyal medya hukukunda içtihat oluşturabilecek kararla Twitter'da yayımlanan mesajlar için telif talep edilemeyeceğine karar verdi.

ntvmsnbc
Güncelleme: 09:55 TSİ 10 Şubat. 2011 Perşembe

Sosyal iletişim ağı Twitter’da mesaj yayınlayan kullanıcılar, bu mesajların başka yayınlarca kullanılmasına karşı çıkamayacak. Gerekçeyse Twitter'ın kamuya açık bir alan olması ve kullanıcının burada mesaj yayınlayarak bu özelliği baştan kabul etmiş olması.

İngiltere'de ele alınan bir şikayet, Twitter mesajlarının mülkiyetine ilişkin ilginç bir karar alınmasına yol açtı. 'Twit'inin Independent ve The Daily Mail gazetelerinde yayınlanması üzerine şikayette bulunan Sarah Baskerville, Basın Şikayet Komisyonu tarafından haksız bulundu.

Sosyal medya hukukunda içtihat oluşturabilecek kararda, Twitter’da yazılan mesajların kamu malı sayıldığı belirtildi. Ülkede bu yönde içtihat oluşursa, Twit yazan yazarlar, gazeteciler, sanatçılar vs. de cümleleri üzerinde hak iddia edemeyecek, telif talep edemeyecek. Kişiler de 'özel hayatın ihlali' gibi gerekçelerle mahkemeye başvuramayacak.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam