Taramayı geç
Güncelleme: 02:50 TSİ 28 Şubat. 2011 Pazartesi
Sponsor: 
Paylaş

İnsan derisinden kitap

Yıl 1830. Karısını öldürmekten suçlu bulunan George Cudmore, asılarak idam edildi. Cudmore'un bilmediği bir şey vardı.

BBC Türkçe
Güncelleme: 02:50 TSİ 28 Şubat. 2011 Pazartesi

LONDRA - İngiliz mahkum, aldığı ceza gereği cesedinin Exeter Hastanesi'nin kadavra odasında son bulacağını biliyordu. Fakat bilmediği bir şey vardı. George Cudmore'un derisi, işlemlerden geçirildikten sonra, 1852 yılında bir kitap kapağına dönüştürüldü.

Meşhur şair John Milton'un toplu eserlerini içeren şiir kitabı, insan derisinden yapılmış cildiyle, şu an nadide bir tarih eseri. Exeter Kütüphanesi'nde tutulan kitabın ilk kez bir sergi odasında kamuya gösterileceğinin açıklanması, İngiliz tarihçiler arasında heyecanla karşılandı.

Şiir kitabının önündeki notta, kapağın kimin derisinden geldiği ve niçin idam edildiği açıkça yazıyor. Sokaklarda sıçan avcısı olarak çalışan George Cudmore, karısı Grace'i zehirleyerek öldürmekten suçlu bulunmuştu.

Haberin devamı ↓
reklam

1830'daki idamdan John Milton'ın şiir kitabının basıldığı 1852 yılına değin idam edilen mahkumun derisinin nerede kimin tarafından saklandığı ise bir muamma.

Fakat tarihçiler, kitap ciltleri için insan derisinin kullanılmasının pek sık rastlanılmamakla birlikte, hiç görülmemiş birşey olmadığını söylüyor. Exeter Kütüphanesi yetkilisi Tony Rouse, 18'inci ve 19'uncu yüzyılllarda insan derisinden kitap kapağı tasarlandığı vakaların bilindiğini belirtiyor.

Özellikle tıp kitaplarında moda olan insan derisi, kesilmiş vücut parçalarından ya da sahipsiz cesetlerden elde ediliyordu. Bazen, George Cudmore'un başına geldiği gibi, idam mahkumlarının derisinin kullanıldığı da olmuş.

Tony Rouse, ''Düşünmesi bile insanın ruhunu karartıyor ama bu kitapları elinize aldığınızda insan derisi olduğunu hiç düşünmezsiniz, normal bir deri gibi duruyor.'' dedi.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam