Taramayı geç
Güncelleme: 21:32 TSİ 04 Nisan. 2011 Pazartesi
Sponsor: 
Paylaş

'YGS iptal edilir'

YGS'deki gizli şifre iddialarıyla ilgili ÖSYM Başkanı'nın yaptığı açıklama kamuoyuna ikna edemedi. 'Şimdi ne olacak?' sorusuna? 'iptal' yanıtı veren eğitim uzmanı Abbas Güçlü'ye göre, bu skandal KPSS'dekine göre daha fazla 'kelle alır.'

ntvmsnbc
Güncelleme: 21:32 TSİ 04 Nisan. 2011 Pazartesi

İSTANBUL - YGS'deki gizli şifre iddiaları, soruların belli adaylara dağıtılmış olabileceği kuşkusunu doğururken, ÖSYM Başkanı Ali Demir bu iddiaları yalanladı.

Demir'in hafta sonu yaptığı açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediği anlaşılırken, uzmanlardan da ağırlıklı olarak, küçükten büyüğe doğru sıralamayla doğru cevaba ulaşmanın rastlantısal olamayacağı açıklamaları geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ÖSYM Başkanı ile görüşmesi sonrası "tatmin oldum" sözü ve "tüm adaylara (1 milyon 700 bin) ait soru kitapçığı, cevap kartları ve anahtarlarının ÖSYM tarafından açıklanacağı" duyurusu, bu akşam saatleri itibariyle gerçekleşmedi.

Haberin devamı ↓
reklam

YGS'deki şifre iddialarıyla 'şimdi ne olacak?' sorusunun yanıtı, Milliyet Gazetesi Eğitim Bölümü Müdürü Abbas Güçlü ile YGS 'mağduru' iki öğrencinin katıldığı NTV Ana Haber'de ele alındı.

Sözlerine, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'ÖSYM Başkanı ile konuştum, açıklamaları beni tatmin etti' dedi ve dün öğle saatleri itibariyle tüm adaylara ait soru kitapçıkları, cevap kartları ve anahtarlarının yüklendiğini söyledi" diye başlayan Abbas Güçlü, "Bunun böyle olmadığını görüyoruz. Demek ki Cumhurbaşkanı'na eksik bilgi verilmiş o da bu eksik bilgilerle tatmin olmuş" şeklinde konuştu.

"BAŞKAN HAFİFE ALDI"
Tüm adaylara ait kitapçık, soru kartları
ve anahtarlarının açıklanacağının duyurulduğu ÖSYM'nin sitesine girmek oldukça zor. Saat 19.00 itibariyle de
sadece 350 bin soru kitapçığı
yüklenmiş durumdaydı.
Sadece 350 bin!
Sadece 1 milyon 700 bin kitapçığın yayınlanmasının bir anlam taşımayacağını, cevap anahtrarlarının görülmesiyle şifreleme olup olmadığının anlaşılacağını söyleyen Güçlü, ÖSYM Başkanı'na düzenlediği basın toplantısında başka sorular da sorulduğunu ancak kendisinin durumu hafife alan ifadeler kullandığını söyledi.

"GÜL NASIL İKNA OLDU?"
"Arkadaşlar ve veliler tatmin olmamışken, Cumhurbaşkanı nasıl tatmin olduğunu bize de aktarırsa mutlu olur ve kafamızdaki soru işaretleri ortadan kalkar" diyen Güçlü, "İptal kararı bekler misin?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Önce 9 ay öncesine dönelim. KPSS sınavıyla ilgili iddialara, o dönemin ÖSYM Başkanı 'yalan, iftira' dedi ama 10 gün sonra istifa etmek zorunda kaldı; sınav da iptal edildi. Ortada kesin bir şey olduğu için istifa ve iptal geldi.

O dönemde Cumhurbaşkanı'na bağlı Devlet Denetleme Kurulu, Başbakan'ın talimatıyla MİT, Ankara Cumhriyet Savcılığı ve YÖK Disiplin Kurulu devreye girdi, araştırmalar yapıldı; aradan 9 ay geçmesine rağmen ortada ne ön rapor ne de rapor var.

"BENCE KESİNLİKLE İPTAL EDİLİR"
Bu tartışma da 9 ay sonra hala açıklığa kavuşmazsa ki hiç şaşırmam, veliler ile öğrencilerin tepkisi ile güvensizliği Türkiye'de çok şeyleri değiştirebilir.

Benim tahminim kesinlikle bir iptal olacağı yönünde. Bu, sadece ÖSYM Başkanı'nı değil YÖK Başkanı'nı da görürür daha pekçok kurumu da sorgulanır hale getirir."

ARTIK SİSTEMATİK KOPYA!
Türkiye'de daha önceleri de kopya olduğunu ancak bunların bireysel girişim şeklinde gerçekleştiğini belirten Güçlü, "Ancak son birkaç yıldır sistematik kopyalar var ve bu büyük paraların döndüğü bir sektör haline geldi" dedi.

"İPTAL OLURSA SINAVLAR BİRLEŞTİRİLSİN"
Abbas Güçlü, iptal olması durumunda, üst üste binen sınav takviminin sorun yaratacağını belirterek, "Türkiye'deki bütün sınav takviminin ertelenmesi gündeme gelir ve üniversiteler geç açılır. Benim önerim, iptal olursa, haziranın ikinci haftasında yapılacak sınavla bunun birleştirilmesidir" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER GÜVENMİYOR!
Gizem Meriç İnanç:
"İptal bir çözüm değil, telafisi yapılacak mı? Sözde bu sınav da çok güvenliydi ama iki gün sonra kopya ve skandal ortaya çıktı. Yine yapabilirler..."

Yıldız Çavdar: "İptal olsun ya da olmasın, şu anda hakkımız yendi. Evet iptal olacak ama bunu yapanlar yine yapacaklardır. Başka yöntemlerle de olsun geçeceklerdir. ÖSYM'ye güvenmiyorum. Bu hep olan bir şeydi şimdi gün yüzüne çıkıyor. 9 ay sonra bunu yapabilenler bir dahaki sınavda da yapabilirler."

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam