Taramayı geç
Güncelleme: 16:26 TSİ 31 Mayıs. 2011 Salı
Sponsor: 
Paylaş

Hopa'da AK Parti gerginliği: 1 ölü

Başbakan Erdoğan'ın Artvin-Hopa'da düzenlediği mitingin ardından çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybetti. Başına isabet eden taşla seçim otobüsünden düşen koruma polisi ağır yaralandı. Erdoğan olaylarla ilgili olarak "Hopa'ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum" dedi.

Olaylarda ölen kişinin emekli öğretmen Metin Lokumcu (sağda) olduğu belirtildi.
    POLİSİN DURUMU

Polis memuru Servet Erkan'ın bugün itibariyle sözel uyarılara yanıt verdiği, su ve sıvı gıda alabildiği belirtildi.

Erkan'ın sağ kol ve bacakğındaki çok hafif güç kaybının gün geçtikçe düzeldiği, söyleneni tam olarak anladığı ve kısa cevaplar verebildiği belirtildi. Ailesinin de Erkan ile görüştüğü kaydedildi.

Kafa travması nedeniyle hastaneye şuuru kapalı olarak kaldırılan Erkan'ın, kafatası ve göz kemiklerinde kırıklar, beyin zarının üst ve altında kanama ile beyin dokusunda ödem ve ezilme, akciğer ve karaciğerinde ezilme, kaburga kemiklerinde kırık tespit edilmişti.

   
AA
Güncelleme: 16:26 TSİ 31 Mayıs. 2011 Salı

ARTVİN - Başbakan Erdoğan'ın miting için gittiği Artvin'in Hopa ilçesi savaş alanına döndü. Miting öncesinde başlayan olaylar mitingden sonra da devam etti.

AK Parti konvoyundaki araçlar taşlanırken, güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı. Seçim otobüsü üzerindeki bir koruma polisinin, başına isabet eden taş nedeniyle düştüğü ve ağır yaralandığı belirtildi.

Miting öncesinde de olaylar çıkmıştı. Erdoğan'ın halka sesleneceği miting öncesinde Hopa Meydanı yakınında toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu üyesi bir grup, halay çekerek çeşitli sloganlar atmaya başladı.

Haberin devamı ↓
reklam

1 KİŞİ ÖLDÜ
Bu sırada polis ekipleri, panzerlerle su sıkarak izinsiz gösteri yapan grubu dağıtmaya çalıştı. Bunun üzerine grup üyeleri, polislere taş ve çeşitli eşyalar atmaya başladı. Gruba biber gazı sıkılarak müdahale edildi. Olaylar sırasında biber gazından etkilenerek kalp krizi geçiren 1 kişi öldü.

Dağılan grup, bir süre sonra ara sokaklardan tekrar miting alanı yakınına gelerek çevrede bulunan AK Parti'ye ait araçlar ile diğer araçlara taş atarak zarar verdi. Öte yandan, çevredeki bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi, bu kişilere miting alanında bulunan sağlık görevlileri müdahale etti. Hafif yaralanan bazı vatandaşlar Hopa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

SEÇİM OTOBÜSÜNDEN DÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, AK Parti mitinginin ardından seçim otobüsü ile Trabzon’a gitmek üzere helikopter pistinin bulunduğu bölgeye hareket etti. Bu esnada, seyir halinde olan konvoya bazı kişiler tarafından taş atıldı.

Bu taşlardan birinin koruma polisinin başına isabet ettiği ve dengesini kaybederek otobüsün üstünden düşen polisin ağır yaralandığı belirtildi. Ortalık bir anda karışırken, güvenlik güçleri havaya ateş açtı. Hastaneye kaldırılan ve henüz kimliği öğrenilemeyen koruma polisinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

ERDOĞAN: EŞKIYALAR HOPA'YA İNMİŞ
Çıkan olaylarda ölen kişinin emekli öğretmen Metin Lokumcu olduğu
belirtildi. İstanbul ve Ankara'da olayları protesto eylemleri düzenenirken,
başkentteki grup 'Metin Lokumcu' ölümsüzdür sloganları attı.
Metin Lokumcu
Başbakan Erdoğan, olaylarla ilgili ilk yorumu Trabzon'da yaptı. Halka seslenen Erdoğan, ''Sizi fazla beklettim, hakkınızı helal edin. Zira ben Hopa'ya eşkıyaların indiğini bilmiyordum. Meğerse eşkıya Hopa'ya da inmiş. Eli taşlı eşkıyalar oraya da inmiş. Ve ne yazık ki taşlarla araçlarımıza saldırdılar'' dedi.

BAKANLIKTAN İNCELEME
Bu arada İçişleri Bakanlığı, olaylarla ilgili inceleme başlattı.

Bakanlık, olaylarla ilgili incelemelerde bulunmak üzere iki mülkiye başmüfettişi, bir jandarma ve bir emniyet müfettişi görevlendirdi.

PROTESTOLAR
Öte yandan, Metin Lokumcu'nun hayatını yitirmesi Ankara ve İstanbul'da protesto edildi.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı'na yürüyen grupla polis arasında arbede çıkarken, taş ve sopalarla yapılan saldırılara polis biber gazı ve gaz bombası ile karşılık verdi. Olaylarda 60 kişi gözaltına alınırken, çok sayıda polis aracında da maddi hasar meydana geldi.

İstanbul Beyoğlu'da da protestolar vardı. AK Parti seçim irtibat bürosuna ve polise taş ve sopalarla saldıran gruba tazyikli suyla müdahale edildi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan Ezilenlerin Sosyalist Platformu ile çeşitli parti ve sivil toplum kuruluşlarına üye göstericiler arasında İstanbul bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de yer alırken, yaşanan arbede sırasında yoldan geçen bazı araçlar hasar gördü.

PROTESTO FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam