Taramayı geç
Güncelleme: 12:36 TSİ 07 Haziran. 2011 Salı
Sponsor: 
Paylaş

Dilovası’ndaki kanser gerçeği

Kocaeli Dilovası'nda kanser vakalarının arttığı yönündeki haberlere, Sağlık Bakanlığı'ndan yalanlama geldi. Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, "telaş yapacak, vatandaşları paniğe sürükleyecek bir durum söz konusu değil" dedi.

Sağlık Bakanlığı, Dilovası'nda yeni sanayi tesisi kurulmaması için önlem aldığını duyurdu.
LEVENT EKE
NTV
Güncelleme: 12:36 TSİ 07 Haziran. 2011 Salı

İSTANBUL - Sağlık Bakanlığı, Dilovası'nda kanser vakalarının arttığı yönündeki iddiaları mercek altına aldı. İlk incelemelerde iddiayı doğrulayacak bir veriye rastlanmadığını belirten Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer, “Reel anlamda kanser vakaları artmış değil. Telaş yapacak, oradaki vatandaşları paniğe sürükleyecek bir veri bulunmamaktadır” dedi.

Her yıl 2 bin kanser vakası görülen Dilovası için hükümet ilk adımı atıyor. “Elimizde tehlikeli olabilecek ağır metal seviyesi artışı yok ama taramalar devam edecek. Orada bir çevre kirliliği olduğu kesin” diye konuşan Murat Tuncer, bölgede yeni tesis kurulmaması yönünde tedbir alındığını söyledi.

CEP TELEFONU REKLAMLARINA DÜZENLEME GELİYOR
Sağlık Bakanlığı'nın gündeminde cep telefonlarının kanser riskini artırdığına ilişkin haberler de bulunuyor. Cep telefonlarındaki riske dikkat çeken Tuncer, "Mecbur kalınmadıkça cep telefonu kullanılmamalı" dedi ve uyarılarda bulundu:

“Cep telefonlarının doku ısıtan bir etkisi var. Bu da DNA kayıplarına yol açıyor. Bizim önerimiz, cep telefonunun kordonlu bir kulaklıkla kullanılması, kullanılmayınca da kapatılması. Cep telefonu reklamlarıyla ilgili düzenleme de kapıda. Bakanlık, çocukların reklamlarda kullanılmaması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun devreye girmesini istiyor.”

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam