Taramayı geç
Güncelleme: 11:56 TSİ 01 Aralık. 2011 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

Birol: Dünyada ikinci resesyon tehlikesi var

Uluslararası Enerji Ajansı Baş ekonomisti Fatih Birol, "Dünya şu anda Avrupa, ABD ve Asya'da ikinci bir resesyon tehlikesi ile karşı karşıya" diye konuştu.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 11:56 TSİ 01 Aralık. 2011 Perşembe

İSTANBUL - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan World Energy Outlook 2011 raporunun Türkiye tanıtımı toplantısında konuşan IEA Baş ekonomisti Fatih Birol, şunları söyledi:

"Dünya şu anda Avrupa, ABD ve Asya'da ikinci bir resesyon tehlikesi ile karşı karşıya. Enerji ve iklim değişikliği konusu ekonomik kaygılar nedeniyle hükümetlerin gündeminde ikinci sıraya düşmeye başladı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeler bizi o ülkelerden gelecek olan petrol konusunda önemli kaygılara itti. Avrupa Birliği'nde petrol ithalatı faturası bu yıl 280 milyar dolardan 400 milyar dolara çıkacak. Nükleer enerjide Fukuşima'ya rağmen büyüme öngörüyoruz. Dünya petrol dengelerinde önemli bir değişiklik göreceğiz, ABD'nin petrol ithalatı önümüzdeki yıllarda yarı yarıya azalacak.

Haberin devamı ↓
reklam

Uygulanan politikalar nedeniyle ABD'deki petrol talebinde hızlı bir düşüş olacak. AB'nin petrol ithalatı 4-5 yıl içinde ABD'yi geçecek ve AB en büyük petrol ithalatçısı olacak. AB ve Çin petrol konusunda en çok kaygılanması gereken ülke konumuna geçecek, bunun daha öte sonuçlar doğurabileceğini düşünüyorum."

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam