Taramayı geç
Güncelleme: 17:30 TSİ 13 Ocak. 2012 Cuma
Sponsor: 
Paylaş

Yeni teşvik paketinde neler var?

Yeni teşvik paketinin ayrıntıları netleşiyor. Yatırım indirimi konusunda görüş birliğine varıldı ancak indirim oranı için gözler Maliye Bakanı'nda olacak. Paketle teşvik bölgelerinin sayısı da artırılıyor.

Burcu GÖKSÜZOĞLU
CNBC-e
Güncelleme: 17:30 TSİ 13 Ocak. 2012 Cuma

İSTANBUL - Yeni teşvik paketinde sona gelindi.

Yüzde 80'i tamamlanan taslak metin, pazartesi günü Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında ele alınacak. Toplantıda taslağın yüzde 20'sini oluşturan vergi boyutu masaya yatırılacak.

Edinilen bilgiye göre, yatırım indirimi getirilmesi konusunda mutabakata varıldı. Yatırım indiriminin kapsamı içinse gözler EKK toplantısında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'te olacak.

Haberin devamı ↓
reklam

Paket ile teşvik bölgelerinin sayısı da artırılıyor. Mevcut uygulamada 4 teşvik bölgesi bulunuyor. Bu bölgeler 2001 ve 2002 verilerine göre hazırlanan kentlerin sosyoekonomik endeksine göre belirlenmişti. Yeni teşvik paketi ise yenilenen endekse göre hazırlandı. Böylelikle teşvik bölgelerinin sayısı 4'ün üzerine çıktı. Az gelişmiş ve gelişmemiş kentler de kapsama alanına alındı. Yenilenen endeksin ise teşvik paketinden sonra açıklanması bekleniyor.

Teşvik paketinde öne çıkan bir diğer unsur ise stratejik yatırım tanımı. Cari açık yaratan ithalata bağlı 6 sektöre yatırım öncelikli olarak stratejik yatırım kabul edilecek. Ayrıca bazı az gelişmiş bölgelerde yapılan veya istihdam yaratan yatırımlar da bu kapsama alınabilecek. Stratejik yatırımlara enerji desteği başta olmak üzere özel teşvikler verilecek.

Tasarı pazartesi EKK toplantısında görüşülecek. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın onay vermesi halinde Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılarak bu ay sonuna doğru TBMM'ye gönderilecek.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam