Taramayı geç
Güncelleme: 23:42 TSİ 17 Mart. 2012 Cumartesi
Sponsor: 
Paylaş

Üçüncü yüz nakli bir kadına

Türkiye'nin üçüncü Ankara'nın ikinci yüz nakli Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 12 saat süren ameliyatın başarılı geçtiği bildirildi.

(Arşiv)
AA
Güncelleme: 23:42 TSİ 17 Mart. 2012 Cumartesi

ANKARA - Türkiye'nin 3. yüz nakli operasyonu Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirildi. Saat 10:30 sıralarında başlayan ameliyat 22:00'de sona erdi.

Yaklaşık 12 saat süren ameliyatın başarılı geçtiği bildirildi.

Operasyonun mimarı Dekanı Prof. Dr. sacit Turanlı, detayları düzenlediği basın toplantısında anlattı.

12 kişilik ekibin yürüttüğü ameliyatın devam ettiğini söyleyen Turhanlı, operasyonun en önemli kısmı olan damarların ve sinirlerin dikilmesi işleminin tamamlandığını ifade etti.

Haberin devamı ↓
reklam

Turhanlı, "Damarlardaki kanlanmanın başarılı olduğunu gördük. Ameliyatın sonlandırılma çalışmaları başladı. Bu aşamadan sonra yüzün deri kısmının kapatılması işlemine geçilecek. Bu da en az 1.5 saat sürecek'' diye konuştu.

ATEŞLİ SİLAH YARALANMASI
Turhanlı operasyonun yapıldığı hastayla ilgili bilgiler de verdi. Nakil yapılan hastanın Kahramanmaraşlı 20 yaşında genç bir bayan olduğunu açıklayan Turanlı, hastanın 6 yıl önce ateşli silah yaralanmasıyla burun, üst çene, damak ve üst dudak bölgesinde çok ciddi doku kaybı meydana geldiğini, düzeltme amaçlı 35'in üzerinde ameliyat yapıldığını belirtti.

BAĞIŞÇI AİLEYE TEŞEKKÜR
Organ bağışında bulunan aileye de teşekkürlerini ileten Turanlı,''En acılı, en sıkıntılı günlerinde böyle bir bağış yaparak, bir takım insanların yüzünü güldürdüler, çok büyük bir iyilik ve hayır işlediler'' dedi.

VERİCİ 28 YAŞINDA
Turanlı, vericinin dün gece İstanbul'da hayatını kaybeden 28 yaşındaki genç bir bayan olduğunu, durumun haber verilmesi üzerine, Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan ve Diş Hekimliği Protez Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mustafa Koçaklı'dan oluşan ekibin Sağlık Bakanlığı'nın ambulans uçağıyla İstanbul'a gittiğini anlattı. Vericiden burun, üst dudak ve üst çene kemiğini içeren kompozit dokunun alındığını ifade eden Turanlı, nakil yapılacak hastanın da Kahramanmaraş'tan Ankara'ya getirildiğini ve ameliyatın saat 10.30 sıralarında başladığını kaydetti.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam