Taramayı geç
Güncelleme: 02:07 TSİ 04 Nisan. 2012 Çarşamba
Sponsor: 
Paylaş

İş güvenliğinde önemli adım

Yeni İş Güvenliği Yasa Tasarısı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıya göre işyerinde hayati tehlike hisseden çalışan, gerekli tedbirler alınana kadar işten kaçınabilecek.

NTV
Güncelleme: 02:07 TSİ 04 Nisan. 2012 Çarşamba

Hükümet, Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı'nı Meclis Başkanlığı'na sundu.

İş verenlere de çalışanlara da yükümlülükler getiren tasarı yasalaşırsa; işçiler hayati riskin söz konusu olduğu durumlarda işten kaçınma hakkına sahip olacak.

Bu talep İşsağlığı ve Güvenliği Kurulu tarafından da kabul görürse, çalışanlar aksaklık giderilene kadar işe gitmeyebilecek, fakat özlük hakları devam edecek.

Haberin devamı ↓
reklam

GÜVENLİK DONANIMINI KULLANMAYAN DA SORUMLU
Düzenlemede çalışanlara yönelik bir başka önemli değişiklik ise iş donanımları ve koruyucu cihazların gereği gibi kullanmasıyla ilgili. İş veren tarafından sağlanan malzemeleri gereği gibi kullanmayan çalışanlar da olası kazalarda sorumlu tutulacak.

Ayrıca, sözleşmeli olarak çalışanların iş güvenliği talepleri, gereği gibi yerine getirilmediğinde çalışanlar tek taraflı olarak iş sözleşmesini feshedebilecekler.

ALKOLLÜ İŞE GİTMEYE SON
Yeni tasarıyla daha önce işverenin inisiyatifinde olan bir durum da yasal düzenleme altına alınıyor. Yeni tasarı çalışanların, alkollü olarak işe gelmelerini yasaklıyor. Aksi hallerde işveren tarafından tazminatsız işten çıkartılabilecek.

Ancak alkollü içki üretim yerlerinde kontrol yapmakla görevli çalışanlarla, işinin gereği müşterilerle birlikte alkollü mamul tüketmek durumunda olanları bu maddenin kapsamı dışında bırakılıyor.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam