Taramayı geç
Güncelleme: 16:51 TSİ 20 Temmuz. 2012 Cuma
Sponsor: 
Paylaş

Maya dönemine ait tapınak bulundu

Guatemala'da Maya dönemine ait bin 600 yıllık tapınak bulundu.

Arşiv
AA
Güncelleme: 16:51 TSİ 20 Temmuz. 2012 Cuma

Guatemala'da gece güneşine adanmış piramit bir mezarın tepesinde, Mayalara ait bin 600 yıllık tapınak bulundu.

Bölgedeki kazıyı yürüten ekibin başında yer alan Brown Üniversitesi'nden Prof. Stephen Houston, çalışmaların, Guatemalalı ve ABD'li uzmanlar eşliğinde El Zotz bölgesinde 2006'dan beri sürdüğünü belirtti.

Houston, Maya medeniyetinde güneşin ana elementlerden biri olduğunu ve kraliyet kadar büyük bir gücü temsil ettiğini, buldukları yapının da kral ile en güçlü kutsal varlıklar arasında bağlantı sağlayan bir kutlama yeri olduğunu ifade etti.

Haberin devamı ↓
reklam

Arkeologlar, bulunan tapınağın Diablo Piramit Mezarlığı'na gömülen El Zotz Hanedanlığı'nın kurucusu ve ilk yöneticisi Pa'Chan onuruna inşa edildiğini belirtti.

Ayrıca Tapınağın içinde, dekorasyon amaçlı 1,5 metre boyunda maskeler ve güneşin doğudan batıya hareket evrelerini gösteren ''muhteşem'' freskler bulunduğunu açıkladı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi kazı projesi liderlerinden Thomas Garrison, kazı çalışmalarının devam ettiğini, tapınağın içinde toplam 14 adet maske bulunduğunu tahmin ettiklerini, bunların 8'inin çıkarılarak kayıt altına alındığını belirtti.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam