Taramayı geç
Güncelleme: 11:51 TSİ 26 Mart. 2013 Salı
Sponsor: 
Paylaş

Amniyon sıvısıyla bağırsak tedavisi

İngiltere'de yapılan araştırma, anne karnındaki sıvının erken doğan bebeklerde ölümcül olabilen bir bağırsak hastalığının iyileştirilmesine yardımcı olabildiğini gösterdi.

BBC Türkçe
Güncelleme: 11:51 TSİ 26 Mart. 2013 Salı

Nekrotizan enterokolit adı verilen hastalık, bağırsak dokusuna zarar vererek organ yetmezliğine yol açıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, gebelik sırasında anne karnından alınan amniyon sıvısındaki kök hücrelerin zararın bir kısmını gidererek hayatta kalma şansını arttırdığını ortaya çıkardı.

Ancak bu yöntem erken doğan bebekler üzerinde denenmeden önce daha fazla test yapılması gerektiği vurgulandı. Erken doğan bebeklerin bağırsakları gıda sindirmeye hazır olmuyor ve yoğun bakım sırasında her 10 prematüre bebekten birinde nekrotizan enterokolit oluşuyor.

Hastalık, bebeğin bağırsak dokusunun yok olmasına ve bağırsakta daha sonra ciddi enfeksiyona yol açabilecek bir delik oluşmasına neden olabiliyor. Anne sütü ise riski azaltıyor. Ancak yapılabilecek en büyük tıbbi müdahale, hastalıklı dokuyu ameliyatla almak. Ameliyat olanların ise yüzde 40'ı kurtarılamıyor.

Haberin devamı ↓
reklam

Londra Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden doktor Simon Eaton, bu önemli hastalığın artmakta olduğunu düşündüklerini söyledi. Eaton, fareler üzerinde yapılan deneylerde hayatta kalma oranını yükselttiklerini kaydetti.

"TEDAVİ SONRASI BAĞIRSAKLAR DAHA İYİ ÇALIŞIYOR"
Araştırmaya katılan doktorlardan Paolo de Coppi de kök hücrelerin iyileştirici özelliklerinin bilindiğini, ancak ilk kez gebelik sıvısındaki kök hücrelerin bağırsaklardaki hasarı onarmakta kullanıldığını belirtti.

Kök hücreler başka tür hücrelere dönüşebildiği için kanser riski oluşturmasından kaygı duyuluyor.

Ancak doktorlar gelecekte bu araştırmalardan hareketle ilaç üretmeyi umuyor.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam