Taramayı geç
Güncelleme: 12:21 TSİ 09 Mayıs. 2013 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

'Kanal İstanbul' başladı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal İstanbul için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile çalışmaya başladıklarını söyledi.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 12:21 TSİ 09 Mayıs. 2013 Perşembe

ANKARA - Ekonomi muhabirleriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kanal İstanbul ve erken emeklilik dahil birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Babacan, erken emeklilik ve vergi affı gibi konuların gündemlerinde olmadığını belirtti.

Kanal İstanbul için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile çalışmaya başladıklarını ifade eden Babacan, ''Büyük projelerin kamu garantisinde şu an için problem yok, risk uzun vadeye yayılıyor. Mega projelere rağmen Türkiye'nin risk algısında bozulma yok'' dedi.

Haberin devamı ↓
reklam

Babacan'ın öne çıkan açıklamaları şöyle:

-Büyümenin öncü göstergelerine bakıldığında beklentilerin bir miktar altında tablo var ama bu bizim yüzde 4'lük hedefimizi bugünden revize etmemizi gerektirecek düzeyde değil. Biz bugün itibariyle yüzde 4'lük hedefi ulaşılabilir bir hedef olarak görüyoruz.

-Erken emeklilik yok. Emeklilik yaşının düşürülmesiyle ilgili bir çalışmanın doğru olmayacağını düşünüyorum.

-Türkiye'nin kredi temerrüt takası primi, dün akşam itibariyle 112 baz puan oldu. Bu, tarihimizdeki en düşük oran. Yani Türkiye'nin uluslararası piyasalarda risk algılaması hiç bu kadar düşük olmamıştı.

-IMF'ye olan borcumuzun son taksiti dün akşamki kur itibariyle yaklaşık 421 milyon dolar.

-Ticari kredi faizini düşürmede az da olsa hareket alanı var.

-Bir yandan kadınlarımızın iş gücüne daha çok katılmalarını, bir yandan da ailelerin daha çok çocuk sahibi olmalarını sağlayacak düzenleme üzerinde yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmayı birkaç haftaya kadar tamamlayacağız ve Sayın Başbakanımız açıklayacak.

-Yoksullukla mücadelede güzel sonuçlar alıyoruz. Cari açık bir başka önemli konumuz. 2011'de cari açık milli gelirimize oran olarak yüzde 9,7 gibi tarihi yüksek bir seviyeye ulaşmıştı ama 2012'de uyguladığımız yeniden dengeleme politikasıyla geçen yılı yüzde 6 ile kapattık.

Tarihimizde ilk defa bir kriz sonucu değil, bilinçli ve planlanarak bir program sonucunda bu rakamı elde ettik.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam