Taramayı geç
Güncelleme: 10:36 TSİ 12 Ağustos. 2013 Pazartesi
Sponsor: 
Paylaş

K.Kore Android telefon üretti

Dünyanın en izole ülkesi olarak kabul edilen Kuzey Kore’de, teknoloji adına tuhaf gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Vatandaşlarına interneti yasaklayan, sosyal ağların kullanımını ise yabancılara mümkün kılan K.Kore, tablet bilgisayarın ardından şimdi de akıllı telefon üretimine başladı.

ntvmsnbc
Güncelleme: 10:36 TSİ 12 Ağustos. 2013 Pazartesi

Demir perdenin ardındaki Kuzey Kore, genç lideri Kim Jong-un önderliğinde internet ve mobil teknolojilerde atılımlar yapmaya devam ediyor. Yabancılara sosyal medya kullanımı izni veren Kuzey Kore, her ne kadar halkına internet erişim hakkı vermese de Android tabanlı akıllı telefon üretmeye başlad.

NorthKoreaTech sitesinin verdiği bilgiye göre, ‘Arirang’ adını taşıyan telefon başkent Pyongyang’daki bir fabrikada üretiliyor.

Kuzey Kore haber ajansları, hafta sonunda genç lider Kim’in fabrikaya yağptığı ziyaretin görüntülerini yayımladı.  Telefon hakkında spesifik hiçbir bilgi bulunmazken, sadece kamera çözünürlüğünün ‘yüksek’ olduğu öne sürüldü.

Haberin devamı ↓
reklam

‘KAMERA ÖNEMLİ’
Fabrika ziyaretinde çalışanlarla sohbet eden ve akıllı telefon projesi hakkındaki görüşlerini sunan Kim, ‘Arirang’ın insanlar tarafından büyük ilgi gördüğünü ve bundan memnuniyet duyduğunu’ belirtti.

‘Güvenlik özelliği yüksek ve Kuzey Kore standartlarına göre üretilen bir telefonun büyük önem taşıdığını’ ifade eden Kim, Kuzey Kore markasını taşıyacak telefonun ulusal gurur ve halka olan saygının göstergesi olacağını not düştü.

Telefonların en son teknolojiyle üretildiğine de dikkat çeken Kim, insanların Kuzey Kore teknolojisini seveceğine değinirken, özellikler kamera çözünürlüğünün yüksek olmasının önemli olacağını ifade etti.

KUZEY KORE’NİN AMACI NE?
Fotoğraflarda dikkat çeken unsur, telefonların tamamlanmış halde olduğu ve Kim tarafından gözden geçirilmeleri.

The Newx Web sitesine göre, telefonlar Çin’de hazırlanmış ve Kim’e sunulmak için fabrikaya gönderilmiş olabilir.

Arirang hakkında şu an fazla bilgi bulunmasa da, babasının ardından yönetime geçtiğinden bu yana internet ve mobil teknolojilerde atılımlara imza atan Kim, belki de bir gün ülkesinin dünyaya bağlanmasına izin verebilir.

Kuzey Kore’nin bu ay başında görüntüleri ortaya çıkan 7 inç’lik ‘Samjiyon’ tablet bilgisayarı, internet bağlantı özelliği olmamasıyla mobil teknoloji tarihine geçmişti.

Kuzey Kore'nin ilk beş Instagram videosunu bir arada izleyebilirsiniz:

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam