Taramayı geç
Güncelleme: 12:58 TSİ 16 Ağustos. 2013 Cuma
Sponsor: 
Paylaş

Doğal kaynaklar azalıyor!

Yaşamımızı devam ettirmemiz için hayati öneme sahip olan doğal kaynaklar, artan dünya nüfusu ve tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi ile olumsuz yönde etkileniyor. Özellikle geri bırakılmış ülkelerde yetersiz, hatalı ve eski teknolojilerin kullanımı nedeniyle hem doğal kaynaklar hızla tükeniyor hem de coğrafi çevre, ekolojik denge ciddi zarar görüyor.

ntvmsnbc
Güncelleme: 12:58 TSİ 16 Ağustos. 2013 Cuma

İnsan eliyle tahrip edilen doğal kaynaklar yaşamın tamamında büyük öneme sahip. Su, oksijen, bitki örtüsü gibi doğal kaynakların büyük bir hızla azalması, canlıların yaşam alanlarını kısıtlamakta, çevresel felaketlere ya da iklim değişikliklerine yol açmakta.

Hızla azalan doğal kaynakların başında sağlıklı bir hayatın devamı için hayati öneme sahip olan su geliyor. Canlıların gereksinim duyduğu en önemli doğal kaynaklardan biri olan su, insanların yıllarca göllere ve denizlere bıraktıkları atıklar nedeniyle azalmakta, kullanılamaz hale gelmekte. Su ortamının korunması için kanalizasyon ve atık su arıtma tesisleri, altyapı çalışmalarına önem vermekte ve bu çalışmalar çoğaltılmakta.

ORMANLAR AZALIYOR
Canlı yaşamı için sayısız yararı olan ve gelecek kuşağa aktarılması gereken ormanlarda doğru kullanılmayan doğal kaynaklardan yalnızca biri. Yüzyıllardır ormanların tahrip edilmesiyle; ekolojik denge bozulması, birçok canlı türünün yok olması, hava kirliliği, erezyon ve sel gibi olaylar yaşandı.

Haberin devamı ↓
reklam

TEMA’nın yapmış olduğu incelemeler sonucu Türkiye’de 2013 yılının Temmuz ayında bin 462 adet orman yangını çıkarken 3 bin 194 hektar alan zarar gördü. Ormanların gelecek kuşaklara da kalması için gerekli özen gösterilmeli ve günümüzde artan orman yangınlarına karşı gerekli önlemler alınmalı.

Çevreye oldukça zarar veren madenlerden olan uranyum ve toryum ise nükleer enerji elde edilmek için kullanılıyor. Elde edilen nükleer enerji ise santrallerde oluşabilecek sızıntılarla ya da geçmişte yaşandığı gibi büyük patlamalarla çevredeki canlıların tümünü tehdit ediyor.

ENERJİ ÜRETİMİ
Doğal kaynakların bilinçli ve verimli tüketilmesi konusuna her zamankinden daha fazla hassasiyet göstermek gerekiyor. Bu gerçeğin farkında olan pek çok şirket  doğal kaynakların korunması adına yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor.

Son yıllarda sıklıkla gündeme gelen küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte bireysel anlamda bilinçlenme de artıyor. Hammaddelerin mümkün oldukça sürdürülebilir bir anlayışla işlenmesine özen gösteren BASF, açığa çıkan ısı fazlasını yok olmasına izin vermeden muhafaza edip diğer tesislere aktararak yeniden kullanımını sağlıyor.

Kaynak: tema.org.tr

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam