Taramayı geç
Güncelleme: 16:51 TSİ 10 Ekim. 2013 Perşembe
Sponsor: 
Paylaş

Beyşehir Gölü, İsrail sazanından temizleniyor   

Beyşehir Gölü Eko Sistem Rehabilitasyon Projesi kapsamında göle, 60 bin sazan yavrusu bırakıldı.

AA
Güncelleme: 16:51 TSİ 10 Ekim. 2013 Perşembe

Orman ve Su İşleri 8.Bölge Müdürlüğü ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinin gölde yürüttüğü rehabilitasyon çalışması devam ediyor.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Tekinay, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede yürüttükleri Beyşehir Gölü Eko Sistem Rehabilitasyon Projesi'nin yavaş yavaş sonuna geldiklerini belirtti.

Çalışmanın birinci bölümünde gölün mevcut su parametrelerini ve balık popülasyonunu tespit ettiklerini ifade eden Tekinay, "Bu analizlerde gördük ki İsrail sazanı diye bilinen, Carrasius türü istilacı, ticari değeri olmayan Gümüş sazanı, göle sonradan aşılanan bir balık. Burada ciddi anlamda baskın olduğunu tespit ettik. Ardından Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi'ne üye balıkçılarla bu sazan çeşidi üzerinde av baskısı kurmaya karar verdik" dedi.

Haberin devamı ↓
reklam

Prof. Dr. Tekinay, kurulan av baskısıyla balıkçıların gölden yaklaşık 60 ton civarında İsrail sazanı çıkardığını, gölün kendi türü olan sazan balığı aşılamasını gerçekleştirdiklerini anlattı.

Bundan sonraki aşamada gölün populasyonunun takip edilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Tekinay, "Beyşehir'i, kadife, kızılkanat, dıraz ve akbalık gibi balıkların tekrar yoğun bulunduğu bir yer haline getireceğiz" dedi.

Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Mustafa Sungur ise Beyşehir Gölü'nden ekmeğini çıkaran balıkçılar için önemli bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Sungur, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucu Adana'dan 60 bin yavru sazan temin ettiklerini, Beyşehir Gölü'nü çok önemsediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından yavru sazan balıkları, katılımcılar ve görevliler tarafından Beyşehir Gölü'ne bırakıldı.

Bu habere puan verin
En yüksek puan alan haberler
Düşük
0.5 puan ver1 puan ver1.5 puan ver2 puan ver2.5 puan ver3 puan ver3.5 puan ver4 puan ver4.5 puan ver5 puan ver
Yüksek

0 kullanıcıdan 0 puan.
Facebook'ta Paylaşılanlar
0 Yorum yapmak için .
olarak oturum açmışsınız. Çıkış?
Gönder
0/1000

reklam