Afgan kökenli saldırganın üzerinde Bin Ladin'i öven not

NTV Haber

Dünya
afgan new york saldırgan el kaide bin ladin210916.jpg

ABD'de New York ve New Jersey saldırılarının şüphelisi Ahmed Han Rahami hakkında yeni detaylar gün yüzüne çıktı. Saldırganın üzerinden çıkan bir notta El Kaide eski lideri Usame Bin Ladin'in övüldüğü belirlendi.

İlişkili Haberler

New York ve New Jersey saldırılarını gerçekleştirmekle suçlanan Afgan asıllı ABD'li Ahmed Han Rahami hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. 28 yaşındaki saldırganın üzerinde 11 Eylül saldırısının planlayıcısı El Kaide eski lideri Usame Bin Ladin'i öven bir yazı bulundu.

El yazısı notta, "İslamcı savaşçıları öldüren Amerikan zulmüne ölüm. Şehadet için yalvarıyorum, inşallah bomba patlamaları sokakları inletecek" ifadesinin yer aldığı belirtildi.

New York valiliği ve belediyesinin ardından Beyaz Saray da saldırıları "terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Bomba yapımında kullanılan parçaları online alışveriş sitesi Ebay'den sipariş ettiği belirlenen Rahami, aralarında kitle imha silahları kullanmak ve kamusal alanları bombalamak da dahil olmak üzere 4 ayrı suçla itham ediliyor.

Saldırılarda gevenlik ve istihbarat zaafiyeti olduğu da iddia edildi. Rahami'nin babası Muhammed Rahami 2 yıl önce oğlunun görüştüğü gruplardan şüphelenerek Amerikan Federal Soruşturma Dairesi FBI'ya başvurduğunu söyledi.

İhbarı değerlendiren FBI, Rahami'nin terörist örgütlerle bağlantılı olmadığına kanaat getirdi.

Baba Rahami ise FBI'ın üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini düşünüyor. Bir diğer ayrıntı ise, Rahami'nin eski işiyle ilgili. Saldırganın 2011'de ABD'li haber ajansı Associated Press'in New Jersey ofisinde silahsız güğvenlik görevlisi olarak 2 ay çalıştığı belirlendi.

Rahami'nin bu dönemde çalışma arkadaşlarıyla uzun politik tartışmalara girdiği ve terör örgütü Taliban'a sempatisini dile getirdiği öne sürüldü.

Hafta sonu New York'un turistik Chelsea semtinde 31 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının şüphelisi Rahami polisle New Jersey'de girdiği çatışmanın ardından yaralı olarak yakalanmış ve gözaltına alınmıştı.

Rahami'nin sağlık durumu ciddiyetini koruduğu için derinlemesine bir sorugulama yapılamıyor.

ETİKETLER