NTV

Amerika'nın yüzde 3'ü 133 milyon silaha sahip

ntv.com.tr

Dünya
ABD'de silah sahibi olmak için ağır düzenlemeler bulunmuyor.

Bireysel silahlanmanın en yüksek olduğu ülke olan ABD'deki 265 milyon silahın 133 milyonu ülkenin yüzde 3'lük nüfusuna ait olduğu ortaya çıktı.

İlişkili Haberler

ABD'de yapılan son araştırma bireysel silahlanmayla ilgili yaygın kanıyla çelişen sonuçlar ortaya koydu. Ülkede bireysel silahlanmanın arttığı düşünülürken rapordaki sonuçlara göre silah sayısı artsa bile silah sahibi olanların sayısı günden güne azalıyor. Ancak raporda araştırmacıları çok daha şaşırtan bir sonuç ortaya çıktı. Verilere göre ülkedeki silahların yarısı küçük bir azınlığın elinde bulunuyor.

Harvard ve Northeastern üniversiteleri tarafından yapılan araştırma silah sahibi olan Amerikalıların sayısının son yirmi yılda yüzde 25'ten yüzde 22'ye gerilediğini ancak aradan geçen süre zarfında silah sayısının 70 milyon artarak 265 milyona ulaştığını ortaya koydu.

Harvardlı araştırmacılar 55 milyon Amerikalının silah sahibi olduğunu ortaya koyarken 7,7 milyonluk bir nüfusun süper silah sahipleri olduğunu belirtti. Yani ülkenin yüzde 3'üne denk gelen bu kesimin kişi başı en az 8 en fazla 140 silahı bulunuyor.

SİLAHLI SALDIRILAR İNSANLARI SİLAH ALMAYA YÖNELTİYOR

"Silahsavaşı" isimli kitabın yazarı UCLA Üniversitesi araştırmacılarından Adam Winkler, ABD'deki silahlı saldırıların artmasıyla insanların kendilerini korumak amacıyla silaha daha çok yöneldiğini belirtti. Winkler, "Silahlı saldırılar silahı olan insanları daha fazlasını almaya yöneltti" dedi.

New York Times tarafında yapılan bir analize göre silah satışları ABD Başkanı Barack Obama'nın bireysel silahlanmaya karşı sıkı önlemler anlınması gerektiği çağrısı, 2012'deki Sandy Hook saldırısı ve 2015 yılındaki San Bernardino saldırılarının ardından artış gösterdi.

SİLAH SAHİBİ OLAN KADINLARIN SAYISI ARTIYOR

Harvard ve Northeastern üniversiteleri tarafından yapılan araştırmayla silah sahibi olan kadınların son yirmi yılda yüzde 9'dan 12'ye yükseldiği tespit edildi. Araştırma silah sahibi olanların genellikle kırsal bölgelerde yaşayan muhafazakar beyaz erkeklerden oluştuğu bilgisi paylaşıldı. Profesör Winkler bu sonucu süpriz olmadı diye nitelendirdi.

ETİKETLER