NTV

Bu dizi yüzünden Filistinlilerden özür dileyin!

Dünya

İsrail'le krize neden olan Ayrılık dizisi, Filistinliler tarafından da beğenilmedi.

Türkiye'de yayımlandığı sıralarda İsrail-Türkiye arasında gerilime yol açan "Ayrılık" dizisine bir tepki de İsrail cezaevlerindeki Filistinli kadın mahkumlardan geldi.

İlişkili Haberler


Filistinli haber ajanslarından Ma'an'ın bildirdiğine göre, Filistinli kadın mahkumlar, dizinin kendileriyle ilgili gerçekleri ve onların direniş mücadelesini çarpıttığı gerekçesiyle, Arapça yayın yapan MBC televizyonundan dizinin yayından kaldırılmasını istedi.

Filistinli Mahkumlar Derneği'ne başvuran Filistinli bir kadın mahkum, "dizide adı geçen Meryem adlı kadın mahkumun İsrail askerleri tarafından tecavüze uğradığı sahne dolayısıyla, dizinin yönetmeninin, Filistin halkından özür dilemesini istedi.

BU DİZİNİN GERÇEKLE İLGİSİ YOK
Diğer tüm mahkum kadınlar adına başvuran Filistinli kadın, Filistinlilerin mücadelesinde kadınların yıllardır etkin bir şekilde katıldıklarını belirtip, "televizyon dizininin temelinin yanlış ve gerçeklerle hiçbir şekilde ilgisinin bulunmadığını" ifade etti.

"Serbest bırakılışını müteakip bir kadın mahkumun öldürüldüğünü gösteren sahnede olduğu gibi, dizi bir çok yanlışlıklarla dolu" diyen Filistinli kadın mahkum, Filistinli ailelerin, serbest bırakılan yakınlarını kucaklayıp bağırlarına bastıklarının altını çizdi.

DİRENİŞTEKİ ROLÜMÜZÜ ZAYIFLATIYOR
Kadın mahkum, "Filistinli bir kadın mahkuma tecavüz edildiğini göstermek, kadın mahkumların imajını bozma ve onların direnişteki kahramanca rollerini zayıflatma teşebbüsüdür" derken, şimdiye kadar hiç böyle bir olay yaşanmadığını ve hiçbir Filistinli ailenin de kızlarını bu nedenle öldürdüğünün işitilmediğini belirtti.

BU SAHNE İŞGAL GÜCÜNE HİZMET EDİYOR
Kadın mahkum, bu sahnelerin tüm Filistin halkını aşağılayıp, sadece işgal gücüne hizmet ettiğini de öne sürdü.

Filistinli kadın mahkum başvurusunda televizyon dizisinin, Filistin mücadelesine hayatlarını vermiş başta Filistinliler'in lideri Yaser Arafat, Filistin Halk Kurtuluş Cepnhesi'nin Genel Sekreteri Ebu Ali Mustafa, Hamas kurucu ve liderlerinden Ahmed Yasin ile İslami Cihad lideri Fethi Şukaki gibi bir çok büyük lideri de yok saydığını vurguladı.

Başvuruda MBC televizyon kanalı televizyon dizisini derhal durdurmaya da çağrıldı.

Haberde, mahkumların başvurusunun Türkiye'nin İsrail'e yeni bir büyükelçi ataması yaptığı sırada geldiğine de dikkat çekildi.

BİZİ KÖKTENDİNCİ GİBİ GÖSTERİYOR
Ayrılık dizisi,TRT'de ilk yayımlandığı günlerde Filistinliler arasında benzer bir tepkiye neden olmuş, Gazze merkezindeki Kuşatmaya Karşı Halk Komitesi, TRT'ye mektupla başvurarak, dizinin Filistin direnişine hakaret ve ihanet ettiğini öne sürmüştü. Komite de dizideki, İsrail askerlerinin tecavüzüne uğrayan Filistinli kızların Filistinli silahlı kişiler tarafından öldürüldüğü sahnelere tepki göstererek, Filistinli direnişçilerin kökten dinci fanatikler ve infaz tugayları gibi gösterildiği iddiasında bulunmuştu.