NTV

Dünya Fazıl Say'ı konuşuyor

Dünya

Ünlü piyanist Fazıl Say hakkında açılan "dini değerlere hakaret" davası Batı basınında yankı bulmaya devam ediyor.

Konu bugün de Fransa'nın en çok okunan gazetelerinden "Liberation" tarafından gündeme taşındı. Fransız merkez solunun gazetesi, her gün bir Fransız veya yabancı şahsiyeti tanıttığı son sayfasını bugün Fazıl Say'a ayırdı.

Gazete, hayat öyküsüne de yer verdiği Fazıl Say'ı "Her geçen gün daha muhafazakar ve gerici bir Türkiye'de ateizmini ilan etme cüreti gösteren müzisyen" olarak tanımladı.

Say'ın "Osmanlı İmparatorluğu enkazı üzerine Mustafa Kemal tarafından kurulan Cumhuriyet ve laikliğe" bağlılığının hatırlatıldığı portre-haberde, Türk hükümeti de "Müslüman geleneğe dönüş ve ekonomik neo-liberalizm adına zaten zayıf olan klasik müzik orkestralarının bütçelerini daha da azalattığı" gerekçesiyle eleştirildi.

Say hakkında sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı bazı mesajlar gerekçe gösterilerek Türk Ceza Kanunu'nun 216'ıncı maddesi temelinde "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılam" iddiasıyla dava açılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" gerekçesiyle Fazıl Say'ın 9 aydan 1.5 yıla varan hapis cezasına mahkum edilmesi istenmişti. Davayla ilgili ilk duruşmanın 18 Ekim 2012 tarihinde yapılmasına hükmedildi.