NTV

El Kaide Suriye'de "emirlik" için kolları sıvadı

Dünya

ABD'nin insansız hava araçları operasyonları nedeniyle Afganistan'ın Hindikuş Dağları'nda gücünü önemli ölçüde kaybeden El Kaide, Suriye'nin kuzeyinde "emirlik" kurmak için kolları sıvadı. El Kaide'nin bu amaçla üst düzey militanlarını Suriye'nin kuzeyine gönderdiği iddia edildi.

İlişkili Haberler

Amerikan New York Times gazetesi ve Alman Der Spiegel'in haberlerine göre, terör örgütü El Kaide Suriye'nin kuzeybatısında "emirlik" kurmak için üst düzey militanlarını bu yılın başından itibaren Suriye'ye gönderdi.

AB ve Avrupa Birliği istihbaratlarına dayandırılan habere göre, El Kaide'nin Suriye'nin kuzeyine gönderdiği üst düzey militanlar Saif El Adel, Ebu El Kayr El Masri, Abdullan Ahmet Abdullah ve Taha Rifai bulunuyor.

El Kaide'nin ABD tarafından öldürülen lideri Usame Bin Ladin ve şimdiki lideri Ayman El Zevahiri'ye yakın bir isim olan Taha Rifai, Suriye'ye vardıktan kısa bir süre sonra ABD'nin insansız hava saldırısında öldürüldü.

İRAN SERBEST BIRAKTI 

Amerikan New York Times gazetesinin haberinde, Mısır ordusunda albay olarak görev yaparken El Kaide'ye katılan Saif El Adel ve 4 El Kaide üyesi İran'da hapiste bulunuyordu. Tahran geçtiğimiz yıl Yemen'de rehin tutulan İranlı diplomat Nur Ahmed Nikbakht'ın karşılığında Saif El Adel ve diğer El Kaide üyelerini serbest bıraktı.

FBI'ın en çok aranan teröristler listesinde yer alan ve başına 5 milyon dolar ödül konulan Saif El Adel, El Kaide'nin yönetim organı Şura Konseyi'nde bulunuyor. ABD istihbarat yetkilileri Saif El Adel'in yer değiştirdiğini Suriye ve Kuzey Afrika'da konumlandığını belirtiyor.

El Kaide lideri Ayman El Zevahiri, Afganistan ve Pakistan'da zayıflayan örgüte yeni bir perspektif kazandırmak için üst düzey yöneticileri Suriye'nin kuzeyine gönderdi. 
El Kaide lideri Ayman El Zevahiri, Afganistan ve Pakistan'da zayıflayan örgüte yeni bir perspektif kazandırmak için üst düzey yöneticileri Suriye'nin kuzeyine gönderdi. 

BİN LADİN'İN OĞLUNDAN "KUDÜS" MESAJI 

El Kaide'nin kurucu lideri Usame Bin Ladin'in oğlu Hamza Bin Ladin bu ay yayınladığı ses kaydında, örgütün Suriye'nin kuzeyine konumlanacağıyla ilgili önemli bir sinyal verdi. Hamza Bin Ladin, "Suriye'deki cihat, Kudüs'ün kurtarılmasının anahtarı olacak" dedi. El Kaide lideri Ayman El Zevahiri de, El Kaide'nin Suriye'deki kolu El Nusra Cephesi'ne çağrıda bulunarak, "Cihatçılar birlik olmalı" mesajı verdi.

Ancak Suriye'de El Kaide'yi önemli bir rakip bekliyor. Irak ve Suriye'nin bir bölümünde "İslam Devleti" ilan eden terör örgütü IŞİD'in El Kaide'nin Suriye'nin kuzeybatısında "emirlik" kurmasına izin vermeyeceği ve silahlı çatışmaya gireceği iddia ediliyor.

SESSİZCE "EMİRLİK" HAZIRLIĞI 

Düşünce kuruluşu Ortadoğu Enstitüsü'nden Charles Lister, IŞİD'in Irak ve Suriye'deki hava operasyonlarında önemli kayıplar verdiğini ve gerilediğini belirtti. Buna karşılık El Nusra Cephesi'nin hava operasyonlarında fazla zarar görmediği ve Suriye'nin kuzeyine yerleşmek için sessiz bir hazırlık yaptığını ileri sürdü.

Terör uzmanı Lister, "El Kaide, Suriye'de "emirlik" kurarak ve üst düzey militanlarını bu bölgede konumlandırarak, global ölçekte IŞİD'e kaptırdığı "cihat" önderliğini yeniden kazanmayı amaçlıyor" şeklinde konuştu.

El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi'nin Suriye'de 5-10 bin militanı olduğu belirtiliyor. Örgüt İdlib ve Deyrizor kentlerinde üstlenmiş durumda. 
El Kaide'nin Suriye kolu El Nusra Cephesi'nin Suriye'de 5-10 bin militanı olduğu belirtiliyor. Örgüt İdlib ve Deyrizor kentlerinde üstlenmiş durumda. 

IŞİD'İN EL NUSRA'YA KARŞI ZAYIFLIĞI 

Suriye'de IŞİD'le olası bir mücadeleye girmesi beklenen El Kaide'nin önemli bir avantaja sahip olduğu da iddia ediliyor. ABD istihbaratına göre, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta 19-25 bin arasında militanı bulunuyor. El Nusra Cephesi ise, 5-10 bin militanı var. El Nusra'nın sadece Suriye'de faaliyet göstermesinin bu örgüte önemli bir avantaj sağladığı ve gücünün bölünmediği ifade ediliyor.

SU VE ELEKTRİĞİ EL NUSRA VERİYOR 

2013'ten bu yana BM'nin terör listesinde yer alan El Nusra Cephesi'nin "emirlik" kurmak için ön hazırlıklar yaptığı da ileri sürülüyor. Suriye'nin İdlib ve Deyrizor kentlerini üs edinen El Nusra, "Kurtarılmış Bölgeler Yönetimi" ismiyle bir yapı oluşturdu. Söz konusu kentlerde yaşayanlar su ve elektriği El Nusra Cephesi'nden satın alıyor ve karşılık olarak vergilerini El Kaide'nin Suriye koluna ödüyor.

El Nusra'nın bu iki kentte böyle bir yapı oluşturmasına cılız olsa da karşı gösteriler yapıldı. Ancak El Nusra, muhalifleri bastırmak için IŞİD'in yöntemlerini kullanıyor. Kendilerine karşı çıkanları işkencelerden geçirerek, infaz ediyor.

ETİKETLER