NTV

Eyfel kırmızı ve beyaza büründü

Dünya

Fransa'da süren ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri çerçevesinde, Eyfel Kulesi'nin cephesi Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

Fransa'da devam eden "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin cephesi dün gece Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı. Bu ışık şovu 5 gün boyunca, saat 20.00'den sabaha dek sürecek.

İlişkili Haberler


324 metre uzunluğundaki kulenin ilk 2 katını oluşturan 115 metre kırmızı, üst tarafta kalan 209 metre beyaz ışıklarla süslendi.

Türk bayrağıyla ışıklandırma gösterisinin startı, kulenin tam karşısındaki ''Cafe De L'Homme''da, Türk ve Fransız yetkililer tarafından ortaklaşa verildi.

ORHAN PAMUK DA RESEPSİYONA KATILDI
Işık gösterisinin başlaması dolayısıyla, Türkiye'nin Paris Büyekelçisi Osman Korutürk, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da katıldığı bir resepsiyon verdi.

Fransa'daki ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri, temmuz ayında yine Eyfel Kulesi'nin önünde Anadolu Ateşi dans topluluğunun gösterisi ve Mercan Dede konseriyle başlamıştı.

''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri kapsamında Fransa'da 9 ay süreyle, başta Paris olmak üzere 70'i aşkın kentte 400'ün üzerinde sanatsal ve kültürel faaliyetle Türkiye tanıtılıyor.

20 BİN FLAŞ AMPUL KULLANILDI
Kulenin Türk bayrağının renkleriyle aydınlatılması için 20 bin flaş ampülünün kullanıldığı yeni bir ışıklandırma sistemi ilk kez devreye sokuldu.