NTV

Filipinler'de devlet başkanı yerel seçimlerin ertelenmesini istedi

Dünya
filipinler uyuşturucu yerel seçim duterte190916 .jpg

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ülkede uyuşturucu ticareti yapan çetelerle mücadelenin 6 ay daha uzatıldığını söyledi. Duterte yerel seçimlerin de ertelenmesi çağrısında bulundu.

İlişkili Haberler

Yerel basında çıkan habere göre, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte düzenlediği basın toplantısında ülke genelinde uyuşturucuyla mücadelenin 6 ay daha uzatıldığını açıkladı.

Devlet Başkanı Duterte, uyuşturucu kaçakçılığı sorununun, bu kadar büyük bir mesele olacağını tahmin etmediğini, asıl mücadelenin uyuşturucu çetelerinin devlet içindeki yapılanmalara karşı gerçekleştirileceğini söyledi.

Uyuşturucu trafiğinin en küçük idari birimlere kadar nüfuz ettiğini, aralarında yerel yöneticilerin bulunduğu yaklaşık bin kamu görevlisinin uyuşturucu ticaretine bulaştığını ifade eden Duterte, gelecek yıl yapılması planlanan yerel seçimlerin de ertelenmesi çağrısında bulundu.

Seçim kampanyası sırasında ülkenin başlıca sorununun uyuşturucu mafyaları olduğunu dile getiren Duterte, devlet başkanlığının ilk 3 ile 6 ayında bu sorunu çözmeyi vadetmişti.

Görevde üç ayını dolduran Duterte, bu süre içinde emniyet güçlerine uyuşturucu çeteleriyle mücadelede silah kullanma izni vermiş, çete liderlerinin başına para ödülü koymuştu.

Filipinler'de son 3 ayda uyuşturucuyla mücadele çerçevesinde yaklaşık 2 bin kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Duterte, 22 yıl Mindanao Adası Davao şehri belediye başkanlığı yapmış, bu dönemde uyuşturucu çeteleriyle mücadelede kullandığı "ölüm timleriyle" gündeme gelmişti.