NTV

Fransa'da genel seçim günü

Anadolu Ajansı

Dünya

Fransa'da genel seçimlerin ilk turunda oy verme işlemi, yerel saat ile 08.00'de başladı.

Sandıklar küçük yerleşim birimlerinde saat 18.00, büyük kentlerdeyse saat 20.00'ye kadar açık kalacak. İlk tahmini sonuçlar, saat 20.00'den itibaren televizyon ve radyolardan kamuoyuna açıklanabilecek.

Seçimlerde 6 bin 603 aday yarışacak. Adayların yüzde 40'ını kadınlar oluşturuyor. Seçimlerin ardından 577 sandalyeli meclisin yeni üyeleri belli olacak. Fransa'da yaklaşık 46 milyon seçmen bulunuyor.

Son kamuoyu yoklamaları, Mayıs ayında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aksine genel seçimlere katılım oranın düşük olacağını gösteriyor.

Kamuoyu araştırma merkezi Ipsos'un anketi, sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 43'e kadar çıkabileceği görüşünü ortaya koydu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılım oranı yüzde 80 civarındaydı.

Son kamuoyu yoklamalarına göre yarışı önde bitirmesine kesin gözüyle bakılan Sosyalist Parti'nin 231 ile 285 arasında milletvekili çıkartması bekleniyor. Sol ittifak içinde yer alan radikal solun 12 ile 15, yeşillerin ise 12 ile 16 arkasına milletvekili çıkartacağı tahmin ediliyor.

Kamuoyu araştırmalarına göre, merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği ve ittifak yapacağı diğer küçük sağ partilerin ise yeni mecliste 209 ile 247 arasında sandalyeye sahip olması bekleniyor.

Hiç bir parti ile ittifaka gitme şansı olmayan aşırı sağ partinin ise, yaklaşık 6.5 milyon civarındaki oy potansiyeline rağmen, meclise temsilci gönderme şansı bulunmuyor.

Fransız seçim sistemine göre, ilk turda seçim bölgesinde yüzde 50'den fazla oy alan aday, doğrudan milletvekili seçiliyor, aksi takdirde en fazla oyu alan iki aday ikinci turda kozlarını paylaşıyor.