NTV

Gemi baskınında 360 kişi tutuklandı

Dünya

İsrail'in Aşdod limanına çektiği Gazze'ye yardım gemilerindeki yolculardan 360'ı tutuklandı. Saldırıda hayatını kaybedenler arasında 4 Türk olduğu kesinleşti.

İsrail devlet radyosundaki haberde, olay sırasında 6 İsrail askerinin yaralandığı belirtilirken 48 kişinin de ülkelerine sınır dışı edilmek üzere Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'na götürüldüğü kaydedildi.

İlişkili Haberler


Hastanelerdeyse çoğu Türk 45 yaralı var. Dünkü baskın sırasında ölen 9 kişinin naaşının nerede olduğuysa bilinmiyor.

ÖLENLERDEN 4 TÜRK
Ölen 9 kişiden kimliği tespit edilen 4'ünün Türk olduğu açıklandı. İsrail, isimleri Dışişleri'ne bildirdi, Dışişleri Bakanlığı da hayatını kaybeden 4 kişinin ailelerine bilgi verdi, ancak isimler basına açıklanmadı.

Aşdod'da tutulan kişilerin ise gün içinde sorgulanacağı, İsrailli yetkililerin bu kişilerin serbest bırakılıp bırakılmayacaklarına ya da soruşturma açılıp açılmamasına karar vereceği de ifade edildi.

GAZETECİ HAKAN ALBAYRAK DA TUTUKLU
Öte yandan İsrail'in tutukladığı kişiler arasında gazeteciler olduğu da biliniyor.

NTV'de Oğuz Haksever'in sorularını yanıtlayan Yeni Şafak Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Özcan Ünlü, gemide bulunan Yeni Şafak ve TVNET ekibinin tutuklandığı bilgisini verdi.

Ünlü, Yeni Şafak gazetesi yazarı Hakan Albayrak, Yeni Şafak muhabiri Murat Palavar ve TVNET Dış Haberler Müdürü Sümeyye Ertekin, Program Yapımcısı Ümit Sönmez ve kameraman Ersin Esen'in de aralarında bulunduğu gazetecilerin tutuklandığının teyit edildiğini söyledi.

Vakit Gazetesi'nin Ortadoğu uzmanı yazarlarından Mustafa Özcan ile Gerçek Hayat dergisi yazarlarından Ebubekir Kurban, yazar Mustafa Yahya Coşkun'un da tutuklandıkları ailelerine bildirildi.

GEMİDEKİ GAZETECİLERİN İSİMLERİ ŞÖYLE
Mavi Marmara gemisinde 60'ı Türk olmak üzere yaklaşık 100 gazeteci bulunuyordu. Gemideki isimler gazeteciler arasında şu isimler var:

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Hakan Albayrak, Yeni Şafak Gazetesi Muhabiri Murat Palavar, Vakit Gazetesi yazarılarından Ahmet Varol, Mustafa Özcan ve Vakit Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Ahmet Can Karahasanoğlu, Vakit Gazetesi Muhabiri Kemal Gümüş, Gerçek Hayat dergisi yazarlarından Ebubekir Kurban ile Adem Özköse, yazar Mustafa Yahya Coşkun, TVNET Dış Haberler Müdürü Sümeyye Ertekin, Program Yapımcısı Ümit Sönmez ve Kameraman Ersin Esen, Sabah gazetesi muhabiri Mediha Olgun, Habertürk muhabiri Şefik Dinç, Star Gazetesi Muhabiri Halil Bilek, Yeni Konya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Tatlısu, Kon TV Muhabiri Bilal Çalıkuşu ve DHA muhabiri Bulut Mülhim...