NTV

İngiltere ve Belçika'da polise saldırı

ntv.com.tr

Dünya

İngiltere'nin başkentinde yer alan Buckingham Sarayı'ndaki görevli polise kılıçla saldırıldığı bildirildi. Belçika'nın başkenti Brüksel'de de, bıçaklı bir saldırgan devriye gezen askerlere saldırdı. Saldırganın kılıcını sallarken "Allahu Ekber" diye bağırdığı belirtildi.

İlişkili Haberler

İngiliz polisi, başkent Londra'daki Buckingham Sarayı'nın önünde bıçaklı bir kişinin gözaltına alınırken iki polisi yaraladığını duyurdu. Saldırganın 120 santimlik kılıcını sallarken "Allahu Ekber" diye bağırdığı belirtildi.

Polisten yapılan açıklamada, sarayın önündeki Mall Caddesi'nde yerel (TSİ) 22.35'te bir erkeğin, üzerinde bıçak bulundurmaktan dolayı polis memurları tarafından durdurulduğu bildirildi.

Açıklamada, kişiyi gözaltına almak isteyen iki erkek polisin, bu sırada şüpheli tarafından kollarından hafif yaralandığı kaydedildi. Polislerin durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

Şüpheli "polise saldırı ve kasten adam yaralama" suçundan gözaltına alınırken, olayda başka yaralının bulunmadığı ve soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bölgedeki turistlerin, kişinin davranışlarından şüphelenmesi üzere polisi uyardığı, polisin bunun ardından olaya dahil olduğu belirtiliyor.

Buckingham Sarayı'nda ikamet eden Kraliçe 2. Elizabeth'in olay esnasında İskoçya'daki Balmoral Sarayı'nda bulunduğu ifade edildi.

İngiltere'de bu yıl yaşanan terör saldırı sebebiyle terör tehdit seviyesi en üstün bir altındaki seviye olan "ciddi" kademesinde tutulurken, özellikle İngiliz Parlamentosu, Buckingham Sarayı, Başbakanlık, ünlü Trafalgar Meydanı ve kentte turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği daha birçok noktada silahlı polislerin sayısı arttırılmıştı.

Öte yandan Belçika'nın başkenti Brüksel'de de devriye gezen iki askere palayla saldıran bir kişi vuruldu. İki askere bıçakla saldıran kişi askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Olayın ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis saldırganın öldürülmeden önce tekbir getirdiğini ve olayı terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Terörle mücadele ekipleri somali asıllı Belçika vatandaşı olduğu belirlenen saldırganın evinde incelemeler yaptı. Saldırıda yaralanan 2 askerin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

ETİKETLER