NTV

Kim'in kardeşinin öldürülmesinde yeni ipucu

Anadolu Ajansı

Dünya

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un zehirlenerek öldürülen üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ın cinayetten birkaç gün önce Kore kökenli bir ABD vatandaşıyla buluştuğu ileri sürüldü.

İlişkili Haberler

The Star’da yer alan habere göre, Kim Jong-nam’ın öldürülmesinden dört gün önce 9 Şubat'ta Malezya'nın Langkawi Adası’nda bir ABD vatandaşı ile buluştuğu iddia edildi.

Haberde Kim Jong-nam’ın cinayet sırasında yanında yer alan çantada 120 bin dolar bulunduğu da belirtildi.

Kim Jong-nam’ın Malezya’da olduğu sürede herhangi bir banka işlemi yaptırmadığına dikkatin çekildiği haberde, Kim'in yanında bulunan parayı verdiği bilgi karşılığı aldığı öne sürüldü.

Haberde söz konusu ABD vatandaşının ABD istihbaratına çalışan bir kişi olduğu ve daha önce de birkaç kez Kim ile bir araya geldiği ifade edildi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Kim Jong-nam 13 Şubat'ta Kuala Lumpur'daki uluslararası havaalanında uğradığı VX sinir gazlı saldırının ardından hayatını kaybetmişti.

Cinayetle ilgili gözaltına alınan Endonezyalı ve Vietnamlı iki kadının yargılandığı davanın ilk duruşması 1 Mart'ta yapılmıştı.

Sanıklar, mahkemenin konuyla ilgili suçlamalarını reddetmişti. Kim Jong-un'un 2015 yılında otoritesine karşı çıkmakla suçlanan 15 üst düzey yetkilinin idam edilmesi emirlerini verdiği, bunun gerçekleştiği ileri sürülmüştü.

ETİKETLER