NTV

KKTC'de genel grev

NTV Haber

Dünya

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sendikalar, sosyal güvenlik alanındaki yasa tasarısını protesto için bir günlük genel greve gitti.

Bazı sendika ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu Sendikal Platform, emeklilik yaşının 60'a yükseltilmesini ve prim yatıtımlarında değişiklik yapılmasını öngören sosyal güvenlik, sosyal sigortalar ve ihtiyat sandığı yasa tasarılarına karşı çıkarak, genel grev ve miting yaptı.

Grev nedeniyle, devlete bağlı ilk ve ortadereceli okullarde ders yapılmadı. Meclis'teki Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Toplumcu Demokrasi Partisi'nin de desteklediği miting, Lefkoşa'da şehitler abidesi ile meclis civarında yapıldı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan eylemde göstericiler, sosyal güvenlik ve sosyal sigortalarla ilgili yasa değişikliklerine, özelleştirmelere ve hükümetin icraatlarına tepki gösterdi.

Bu arada, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun, Meclis'te örgütlü sendika Mec-Sen'in de katıldığı genel grev nedeniyle, saat 10.00'da başlaması gereken toplantısı, grev sürecince yapılmadı. Meclisin, öğleden sonra toplanması bekleniyor.