NTV

Netanyahu'nun ilk işi İran

Dünya

İsrail'de genel seçimler yapıldı ve sandıkların yarısının açılmasıyla Netanyahu zaferini ilan etti. Ortağı Liberman ile çıktığı kürsüde partililere seslenen Netanyahu, İran'dan da bahsetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sandıkların açılmasıyla gelen ilk seçim sonuçlarının ardından Tel Aviv'deki partisi Likud'un genel merkezine, ortağı Avigdor Liberman ve parti kurmaylarıyla geldi.

Yerli ve yabancı yaklaşık 200 gazetecinin izlediği Netanyahu, kurulan özel platforma partililerin 'Bibi' sloganları arasında çıktı. Uzun süre kürsüde partililer tarafından ayakta alkışlanan Netanyahu, daha sonra kürsüye geçti.

Sözlerine, ''İsrail demokrasisinden ve bu ülkeye başbakan olmaktan gurur duyuyorum'' diyerek başlayan Netanyahu, ''İsrail halkı başbakanlığa devam etmemi istiyor'' ifadesini kullandı.

Konuşması sırasında ortağı Liberman'ın hemen yanında durduğu Netanyahu, partilerinin tüm ülkeyi kucakladığını belirterek, geniş yelpazeli bir hükümet kurmaktan yana olduğunu kaydetti.

"İLK İŞİMİZ İRAN"
Netanyahu, İran ile ilgili olarak ise ''İlk işimiz İran'ın nükleer silah edinmesine engel olmak'' diye konuştu.

Bir grup partili, salonda eski koalisyon ortağı Şas partisi için ''Şas'la koalisyona hayır'' sloganı attı.

Netanyahu'nun bu slogana sessiz kalması, eski ortağı Şas'ın yine kurulacak yeni hükümet denkleminden uzak olmadığı şeklinde yorumlandı. Netanyahu, yarın hemen hükümet kurma çalışmalarına başlayacağını ifade ederek, partililere hitaben, ''Artık eve gidip uyuyun çok yoruldunuz'' dedi.

LİBERMAN: ÖNCELİK BAŞBAKANLIK
Netanyahu'nun ardından kürsüye gelen Liberman ise ''İlk işimiz önce başbakanlığı almak, ardından ulusal birliği sağlamak'' dedi.

Daha sonra tüm parti kurmaylarını kürsüye çağıran Netanyahu, birlikte İsrail ulusal marşını söyledi. Netanyahu, daha sonra salondan ayrıldı.

Bu arada, Likud parti genel merkezindeki salona girişte uygulanan yoğun güvenlik önlemleri, gazetecilerin de tepkilerine neden oldu. Bazı gazeteciler, bu durumu protesto ederek salona girmedi ve toplantı alanından ayrıldı.

MERKEZ SOL SÜRPRİZİ
Seçmenin tercihlerinde ulusal güvenlik kaygısı etkili olduğu gözlenirken, seçimlerde sürprizi ise kilit partisi konumuna yükselen ve laik merkez solu temsil eden Yeş Atid partisi oldu. Yeş Atid kamuoyu yoklamalarında en fazla 11 sandalye çıkaracağı belirtiliyordu. Bu durum kararsız yüzde 15'lik dilimdeki seçmenin son hafta oylarını Yeş Atid'e kaydırdığını ortaya koydu.

İsrail Meclisi Knesset'te girecek partiler ve kazandıkları sandalyelerin dağılımı ise şöyle: