NTV

Norveç polisi: Aşırı dinci her beş kişiden biri Norveçli

DHA

Dünya
sprveç sığınma.jpg

Norveç Polisi İstihbarat Birimi tarafından hazırlanan bir rapora göre ülkede aşırı dinci görüşleri seçen her beş kişiden birini, Müslümanlığa geçen Norveçliler oluşturuyor.

İlişkili Haberler

Radikalleşerek aşırı dinci gruplara katılan kişilerin geçmişlerini araştırmak amacıyla yapılan araştırma sonuçlarına göre tümü 40 yaşın altında olan bu kişilerin yüzde 88'i başka etnik kökenlere sahip ve 30 ayrı milliyetten oluşuyor. Radikalleşenlerin yüzde 76'sı da Norveç vatandaşlığına sahip.

Raporun giriş bölümünde araştırmanın Norveç'te aşırı dinciliği anlamaya yönelik olarak yapıldığı belirtilerek, çalışmanın ulaştığı sonuçlara göre, radikal dinciliğin çoklu etnik kökenli bir fenomen olduğu, düşük eğitimli, suç işleme oranı yüksek, iş piyasası ile bağları kopmuş genç insanların oluşturduğu kategorik bir grup olarak değerlendiriliyor.

Raporda Müslümanlığa geçerek radikalleşen etnik Norveçliler'in de aynı özellikleri taşıyan kişilerden oluştuğu vurgulanıyor.

Rapora göre bu kişilerin yüzde 76 sı Suriye'de iç savaşın başlamasından sonra radikalleşmiş. Raporda Norveç'te yaşayan etnik grupların nufus oranları gözönüne alındığında Pakistan ve Somali kökenli kişilerin radikalleşen bu grup içinde azlığına da dikkat çekiliyor.