NTV

Pehlevi'nin küçük oğlu intihar etti

Dünya

İran'ın eski Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin en küçük oğlu intihar etti. Pehlevi'nin kızı Leyla da 2001'de Londra'da bir otel odasında ölü bulunmuştu.

İran'ın eski Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin en küçük oğlu Ali Rıza Pehlevi, Boston'daki evinde ölü bulundu.

Yetkililer Harvard Üniversitesi'nde felsefe ve eski İran tarihi okuyan 44 yaşındaki Ali Rıza Pehlevi'nin kendisini silahla vurarak intihar ettiğini belirtti.

Pehlevi ailesi adına açıklama yapan Şah'ın büyük oğlu kardeşinin genç yaşta babasını ve kız kardeşini kaybetmenin acısı ve İran'ın içinde bulunduğu durum nedeniyle duyduğu üzüntüyü atlatamadığını söyledi.

İntihar eden Ali Rıza Pehlevi
İntihar eden Ali Rıza Pehlevi

Rıza Pehlevi açıklamasında, kardeşinin, "yıllardır ailesinin ve ülkesinin başına gelen felaketlerin verdiği derin üzüntüyü atlatmak için uğraştığını ama başaramayıp 4 Ocak 2011 akşamı evinde intihar ettiğini" ifade etti.

Olayı soruşturan yetkililer, bekar olan ve Harvard Üniversitesinde felsefe ve eski İran tarihi okuyan Ali Rıza Pehlevi'nin, 2 milyon dolar verip 2001'de satın aldığı evinde, kendisini silahla vurarak intihar ettiğini belirtiyor.

Leyla Pehlevi de 2001'de intihar etmişti.
Leyla Pehlevi de 2001'de intihar etmişti.

Ali Rıza Pehlevi'nin kız kardeşi Leyla Pehlevi 2001'de 31 yaşındayken Londra'da ilaç ile kokain aldıktan sonra kiraladığı büyük bir otel odasında ölü bulunmuştu.

1979'daki İran devrimi sonucu ülkesini terk etmek zorunda kalan Şah Muhammed Rıza Pehlevi ise Temmuz 1980'de Mısır'ın Başkenti Kahire'de vefat etmişti.