NTV

Raul Castro BM'de konuştu

ntv.com.tr

Dünya
Raul Castro'nun konuşması 15 dakika sürdü

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, ülkelerin askeri harcamalarına, her gün hayatını kaybeden 17 bin çocuk üzerinden itiraz etti. Castro 15 dakika konuşurken, kardeşi Fidel Castro, 1960'ta BM'de süre bakımından tarihi bir konuşma yapmıştı.

Küba Devlet Başkanlığı görevini 2008 yılında kardeşi Fidel Castro'nun rahatsızlığı nedeniyle devralan Raul Castro, kardeşiyle 1959 yılında Teksas'a yaptığı ziyaretten 56 yıl sonra geldiği ABD'de, BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Konuşmasında, dünyada 795 milyon insanın açlığa doğru gittiğini, 781 milyon yetişkinin ise okuma yazma bilmediğini belirten Castro, ekonomik ve sosyal gelişme ile toplumsal ilerleme ve daha iyi yaşam standartlarını teşvik edilmesinin önemine değindi.

Castro, "Dünyada yıllık 1 trilyon 700 milyar dolar askeri harcama yapılırken, her gün 17 bin çocuk tedavi edilebilir hastalıklardan hayatını kaybediyor" ifadesini kullandı.

Fidel Castro, BM Genel Kurulu'nda 1960'ta söz almıştı
Fidel Castro, BM Genel Kurulu'nda 1960'ta söz almıştı

Raul Castro'nun konuşması 15 dakika sürrken, Fildel Castro, 1960 yılında yaptığı 4 buçuk saatlik konuşmayla, BM Genel Kurulu'na en uzun hitap rekoruna imza atmıştı.

Küba devriminin mimarı Che Guevara da 1964 yılında BM Genel Kurulu'nda
bir konuşma yapmış ve "Sömürgeciliğin sonu geldi", "Ya özgür vatan, ya ölüm"
ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Raul Castro konuşmasında, iklim değişikliğine, bağımsız devletlerin içişlerine müdahale edilmemesine, ABD'nin Guantanamo Körfezi'nden askerlerini çekmesine ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargoyu kaldırmasına değindi.

ETİKETLER