NTV

'Sarkisyan en önemli sözünü yerine getirmedi'

Dünya

Independent muhabiri Robert Fisk'ten Türk-Ermeni açılımına eleştiri geldi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile Zürih'te imzalanması planlanan protokoller konusunda Ermeni diasporasını ikna etme gezisini sürdürüyor. Sarkisyan’ın Fransa, ABD’den sonraki durağı Lübnan'ın başkenti Beyrut'tu. Ancak Ermeni lider Lübnan’da da, diğer gittiği ülkelerdeki gibi, diasporanın protestolarıyla karşılandı.

Protestoları izleyen Independent gazetesinin Beyrut'ta yaşayan Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, bugünkü yazısında bu protestoları konu edinmiş ve Türkiye-Ermenistan arasındaki protokolleri eleştirmiş.

Yazının başlığı, "Unutulmuş Soykırım: Türkiye'yle anlaşma Ermenileri dehşete düşürmüş durumda".

Fisk yazısında, Türkiye'yle Ermenistan'ın imzalayacakları ticaret anlaşmasının, 1915'te bir buçuk milyon insanın öldürülmesinin üzerini örteceğini iddia etmiş.

SARKİSYAN SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEDİ
Makalede, Sarkisyan’ın diasporanın tepkisini çekmesi şu şekilde açıklanmış:

“Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Cumartesi günü, kurtulmayı başarmış Ermenilerin milyonlarca torununun dehşetine rağmen, Türkiye ile diplomatik ilişkileri tekrar başlatmak, ticari tavizler vermek ve petrol menfaatleri için bir protokol imzalamayı planlıyor. Hem de bunu daha önce Ermeni diasporasına verdiği en önemli sözü yerine getirmeden yapıyor. Türkiye'nin 1915'teki Ermeni Soykırımı'nı kabul etmesi sözü.”

Ermenistan’ın yoksulluk ve yolsuzluk içinde bulunduğuna ve bu yüzden diasporadan gelen bağışlara muhtaç olduğuna dikkat çeken Fisk, Sarkisyan’ın umutsuz bir şekilde New York, Los Angeles, Paris, Beyrut ve Rostov’da diasporayı ikna etmeye çalıştığını yazıyor.

‘İNKARA KARŞILIK TİCARET’ ANLAŞMASI
Sarkisyan’ın Beyrut’da kaldığı otelin önünde gerçekleşen gösteriyi de Fisk şu sözlerle anlatmış:

“Dün binlerce Ermeni, bu “inkara karşılık ticaret” anlaşmasını protesto etti. Ellerinde “Unutmayacağız”, “Ermeni tarihi satılık değildir” pankartları vardı ve Ermenisan cumhurbaşkanını hain olmakla suçladılar.”

OBAMA DA ERMENİLERİ KANDIRDI
Makalede Barack Obama’nın da ‘soykırım’ sözünü telaffuz etmemesi eleştirilmiş: “Barack Obama, Ermeni seçmenleri kandırarak soykırımı tanıyacağını söyleyen, ancak başkanlığa geldiğinde, ‘soykırım’ sözcüğünü bile kullanmayarak bu vaadini yerine getirmeyen üçüncü ABD Başkanı oldu.”

Robert Fisk yazısını şu cümleyle noktalamış:

"İki ülke dışişleri bakanları Cumartesi günü protokollerini imzalamak için İsviçre'de masaya oturduklarında, kalemlerinden kan fışkırmamasını ummalılar."