NTV

Ukrayna'da bağımsızlık gününde patlama

Anadolu Ajansı

Dünya

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bağımsızlık günü törenlerinin yapıldığı bölgede meydana gelen patlamada iki kişi yaralandı. ABD Savunma Bakanı Mattis de Ukrayna'da bulunuyor.

İlişkili Haberler

Kiev polisinden yapılan açıklamada, Gruşevska Caddesi’nde kaynağı henüz belirlenemeyen patlamada bir kadın ve erkeğin yaralandığı belirtildi.

ABD SAVUNMA BAKANI MATTIS UKRAYNA'DA

Ukrayna bağımsızlık gününü kutlarken ABD Savunma Bakanı James Mattis de bu ülkeyi ziyaret ediyor.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

ABD'nin, içinde bulunduğu şartlarda kendisini ve halkını koruması için Ukrayna'ya yardım etmeye zorunlu olduğunu belirten Mattis, ABD'nin, Ukrayna'ya 175 milyon dolarlık askeri teknik yardımını onayladığını hatırlattı.

Mattis, "Eğer ölümcül silahlar hakkında konuşmak gerekirse bu konuyu inceliyoruz" dedi.

Rusya'nın saldırganlığı ile ortaya çıkan stratejik tehlikeyi anladıklarını ve uluslararası kuralların gözetilmesini istediklerini dile getiren Mattis, ABD’nin Ukrayna’nın doğusundaki çatışmanın çözülmesi için diplomatik çaba gösterme hususunda görev üstlendiğini vurguladı.

Mattis, "ABD, Rusya’ya Minsk Anlaşması ve diğer uluslararası sözleşmelere uyması için baskı yapmaya devam edecek” ifadelerini kullanarak, Ukrayna ile ilişkilerini güçlendirmek istediklerini vurguladı.

ETİKETLER