NTV

Yunanistan’da toprak kaymasından dolayı bir köy boşaltıldı

DHA

Dünya

Yunanistan’ın Amindeo bölgesindeki Devlet Elektrik Şirketi’ne ait maden ocağından 3 kilometrelik bir mesafede bulunan Anargiroi köyü, toprak kaymasından dolayı büyük hasar gördü.

Yunanistan’ın Amindeo bölgesindeki Devlet Elektrik Şirketi’ne ait maden ocağından 3 kilometre uzaklıkta bulunan Anargiroi köyü'ndeki vatandaşlar, toprak kaymasından dolayı civardaki otellere yerleştirildi.

Hasar konusunda bilgilendirilen Enerji Bakanı Yiorgos Stathakis, köyün boşaltılması ve yeniden başka bir yerde kurulması gerektiğini, bunun için de derhal gereken işlemleri başlatacağını açıkladı. Bakan “Olağanüstü hal ilan edildi. Her şeyden önce, maden ocağında çalışan işçilerin ve Anargiroi köyünde yaşayanların hayatları önemlidir. Mekânların ve evlerin gövenli olup olmadıkları tesbit edilene kadar herkes civardaki köylerin otellerinde ağırlanacak” dedi.

Milyarlarca euro'luk hasardan bahseden Devlet Elektrik Şirketi, kayan toprağın yaklaşık 80 milyon metreküp olduğunu bildirdi ve yer kaymasının 48 saat daha devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

ETİKETLER