NTV

17 bin sözleşmeli öğretmen kadroya geçecek

Eğitim

MEB, önümüzdeki yaz 3 yılını dolduran 17 bin sözleşmeli öğretmeni kadroya geçirmek için çalışma başlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, sözleşmeli 68 bin öğretmene umut olacak bir çalışma başlattığı öğrenildi. Sözleşmeli öğretmenlere geçtiğimiz günlerde kadro sözü veren Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun talimatıyla Personel Genel Müdürlüğü'nde yasal zemin oluşturulması için bir taslak çalışma başlatıldığı bildirildi.

MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun taslağı önümüzdeki ay tamamlanarak, Başbakan Erdoğan'a oradan da Bakanlar Kurulu'nda ve bir tasarı haline getirildikten sonra TBMM'ye taşınacağı öğrenildi.

MEB Personel Genel Müdürlüğü, 2010 yazında 3 yılını dolduran 17 bin sözleşmeli öğretmeni kadroya geçireceğini açıkladı.

BU YAZ 57 BİN ÖĞRETMEN KADROYA ALINIYOR
Bakanlık, bu 17 bin öğretmenin ilk kez atanacak 40 bin öğretmenin içinde olmayacağını ve ayrıca 40 bin öğretmen alımı yapılacağını bildirdi. Bu 40 bin kişi içinden, ilk belirlemelere göre açıktan atama için ise bin kişilik bir kadro ayrılması planlandığı öğrenildi.

Eğitim sendikalarından hazırlanan tasarıyla ilgili de resmi görüş de sorulduğu kaydedildi.

MEB Personel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Orman, sendika yöneticilerine kendilerine ulaşan öneriler içerisinde öğretmenler alehine olabilecek önerilerin iyiniyetle düzeltildiğini ve önümüzdeki dönemde mağduriyetlerin önemli ölçüde ortadan kalkacağını bildirdi.

PUANI DÜŞÜK OLANLAR DA ATANABİLECEK
Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasıyla ilgili MEB'e önerilerini sunan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven, "Bakanlığın bu konuyla ilgili bir çalışma yürüttüğünü biliyorum. Bize de sordular. Personel Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hikmet Orman ile dün akşam görüştüm. Bu görüşmede bana, 'İlk kez sizinle paylaşıyorum; 2010 yazında 3 yılını dolduran 17 bin sözleşmeliyi kadroya geçirecek ve yanısıra da 40 bin öğretmen alacağız. Yönetici atamalarıyla birçok pozisyon açılacak ve puanı düşük öğretmenlerimizin de atanacağını düşünüyoruz' dedi. Biz de kendilerine, temennimizin kadro bekleyen 68 bin sözleşmeli öğretmen ile atama bekleyen üniversitelerin eğitim fakültesi mezunu 300 bin öğretmen adayının da kadrolu olarak atanması olduğunu bildirdik" dedi.