NTV

'Doğru tercih' yaptığınıza emin olun!

Eğitim

Bu yıl değişen sisteme göre sınava girecek 1 milyon 400 bin üniversite adayının sınav sonrasındaki dönemde doğru tercih yapmasına yardımcı olmak üzere kurulan internet sitesi yayına girdi.

Bu yıl ilk kez hizmet veren hangiuniversite.com, öğrencilerin etkin tercih yapmalarına yardımcı olacak tercih prova simulasyonu ve rehberlik sağlıyor.

Hangiuniversite.com'a giren adaylar tercih ve puanlarını sisteme girerek, Türkiye genelinde kaç kişinin hangi üniversite ve bölümleri istediğini, puanıyla bu yılki eğilimlere göre hangi bölümü kazanabileceğini öğreniyor. Yani 'tercih provası' yapıyor. Prova sonucuna göre, tercih listesini yeniden düzenleyerek, kazanma şansını artırabiliyor.

Hangi Üniversite Akademik Danışmanı Burak Kılanç, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

"İstatistikler üniversiteye yerleşenler içinde kayda değer bir kitlenin doğru tercih yapmadığını gösteriyor. Örneğin bu sene YGS'ye başvuran her 5 öğrenciden biri ya üniversite mezunu ya da halen üniversitede okuyor. Bir diğer deyişle bu öğrenciler okudukları veya mezun oldukları üniversite ya da bölümden memnun değiller, yeni bir arayış içindeler.

Doğru bir tercih yapmak ve arzu edilen bir bölüme yerleşmek için bir kaç temel şartı yerine getirmek gerek!
Öncelikle sınavlarda başarılı olmak ve yüksek puanlar elde etmek gerek. İkinci olarak adayın kendi istek ve hedeflerini belirlemesi gerekiyor. Bu adımlar da belirlendikten sonra, adayın yapması gereken, ÖSYM sisteminin en ince detaylarını bilerek, tercih listesini hazırlamak. Geçmiş deneyimlerimiz, tercih listesi hazırlama konusundaki becerinin, adayın hedefine ulaşmasında bazen en önemli faktör olduğunu gösteriyor.

"Hangi Üniversite" projesi ise, buradan yola çıkarak üniversite adaylarının tercih döneminde en etkin tercih listesini oluşturması için hazırlandı."

www.hangiuniversite.com sitesinde, tercih simülasyonunun yanısıra, tüm üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgiye toplu halde ulaşmak mümkün. Siteye üye olanlar, ek kontenjanlar ve tercihlerine uygun burs imkanlarından öncelikle haberdar ediliyor.