NTV

KYK yurt başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak?

Anadolu Ajansı

Eğitim

KYK yurtları için başvurular 14-20 Ağustos arasında alındı. KYK yurtlarına bu yıl toplamda 368 bin 954 öğrenci başvuruda bulundu. KYK yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?

İlişkili Haberler

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 2017-2018 öğretim yılında ilk kez herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran hazırlık ve birinci sınıf öğrencileri, herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencileri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) eğitim gören öğrencilerin yurt başvuruları 20 Ağustos Pazar günü itibariyle son buldu. KYK yurtlarına bu yıl toplamda 368 bin 954 öğrenci başvuruda bulundu.

BİLGİLER 11 FARKLI KURUMDAN KONTROL EDİLİYOR

Yerleştirme sürecinde ailenin gelir durumu, sosyal durumu ve başarı kriterleri baz alınarak öğrencilerin durumu tespit ediliyor. Öğrencilerin bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak tamamlamalarının önem taşıdığı başvurularda, bilgilerin teyidi 11 farklı kamu kurum ve kuruluşuyla koordineli olarak yapılıyor. İlgili kurum ve kuruluşlar aracılığıyla öğrencilerin kimlik, öğrenim ve aile bilgileri, 10 milyonun üzerinde online işlem yapılarak inceleniyor.

BAŞVURUSU İLERİ BİR TARİHTE ALINACAK OLANLAR

2017-2018 eğitim öğretim dönemi için 30 Haziran 2017 tarihinden sonra bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler ile yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı olan veya kayıt yaptıracak tüm öğrencilerin yurt başvuruları bir sonraki aşamada alınacak.

Başvuru sonuçları en kısa sürede açıklanacak olup her türlü bilgiye http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilecek.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Burs/kredi başvuru tarihleri önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

Burs ve kredi başvuruları ise yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından ilerleyen tarihlerde kamuoyuna duyurulacak.

ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN ÖZEL YURT FİYATLARI 

ETİKETLER